| Mayy a întrebat:

Nu stiu ce are ecranul meu, dintr-o data. se face mai roz-rosu, mai inchis, si ma deranjeaza la ochi. de unde ar trebui sa setez sa nu mai apara, sau de la ce poate fi problema

3 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Posibil ca mufa cablului care face legatura intre monitor si placa video a calculatorului sa nu mai faca bine contact. Verifica si eventual mai impinge-o putin, si vezi daca se intampla ceva. Daca nu e de acolo, verifica monitorul (eventual conecteaza-l la alt calculator sau la un laptop) ca sa-ti dai seama daca e din vina monitorului. Daca nici asta nu e cauza, ramane placa video, trebuie verificata. Ar fi de preferat sa rogi pe cineva care a mai facut asa ceva sa incerce sa o curete de praf. Succes!

| Zoricutzu a răspuns:

In prima faza ar fi bine sa chemi pe cineva care se pricepe cat de cat sa curete de praf monitorul in interior si toate ventilatoarele calculatorului( si sa le unga cu ulei siliconic ) si sa inlocuiasca pasta termoconductoare la placa video si procesor.
Daca nu isi revine atunci trebuie mers la service.

| filaret03 a răspuns:

Poate fii din cauza placii video duo la 1 magazin de carculatoare dar iti spun eu sigur ii din cauza placii video mai i sa intranplat lu 1 vecin de-al meu.