| alexraescu a întrebat:

Nu stiu parola la Phonex Bios am un toshiba tecra a7! Puteti sa ma ajutati? Dar fara sa intru in placa de baza!

14 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Pff... nu este o parola anumea.
ca sa o scoti trebuie sa muti jumperul de pe placa de baza in cealalta pozitie. e pozitionat pen langa bateria aia CR2032.

sau ca sa nu te complici cu jumperul, deconecteaza calculatorul de la priza si scoate bateria jumatate de ora. apoi pui la loc si cam asta e

| Marian3rd a răspuns (pentru eandopuncttk):

Toshiba tecra este laptop, asa arata un laptop http://www.notebookcheck.net/uploads/tx_nbc2/hri_Tecra_A7.jpg nu are jamper!

| eandopuncttk a răspuns (pentru Marian3rd):

Si cine cacatul meu mai sta sa caute toate shiturile?

| skama18 a răspuns (pentru Marian3rd):

Are si laptoputile jumper dar ajungi mai greu la el. orice placa de baza are macar un jumper k fara nu functioneaza pentru cultura ta generala

| Marian3rd a răspuns (pentru skama18):

Da, dar el nici macar nu stia ca este laptop.

| skama18 a răspuns (pentru Marian3rd):

acum o dam cotita.alta data raspunde cand stii 200%.

| Marian3rd a răspuns (pentru skama18):

Eu am demontat un laptop Acer aspire 4520 complet si nu m-am impiedicat de nici un jamper!

| skama18 a răspuns (pentru Marian3rd):

Nu ai gasit-o... sti ce rol are un jumper?

| Marian3rd a răspuns (pentru skama18):

Rolul lor este de a seta biosu pe o placa de baza PC vechi cele noi sunt free jamper!

| skama18 a răspuns (pentru Marian3rd):

La cele vechi iti fac scurt care ajuta placa sa ruleze...iar la cele noi nu au a nevoie pentru ca au integrata.

| Marian3rd a răspuns (pentru skama18):

Acum ai ajuns si tu la ideea ca se poate si fara?

| skama18 a răspuns (pentru Marian3rd):

Pai nu e fara ma ...alea care nu au jumper pe placa de baza o au inegrata. adica e lipita pe placa si acolo ramane nu o mai schimbi.si la astea vechi iti rulez orice sistem de operare fara jumper.dar la reset nu se mai deschide

| eandopuncttk a răspuns:

Uite aici e un fel de reset. doar daca te pricepi la desfacut suruburi
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| skama18 a răspuns:

Nu ai cum altfel decat sa intri in bios