| Atrix a întrebat:

O mica intrebare:Va suporta Pc-ul meu aceasta placa video
http://www.evomag.ro/......86630.html

PC.specs:-procesor AMD Athlon x2 240(dual core)~2. 8Ghz
-2GB Ram 800MHZ
-Slot Pci-ex16 1.0
-Sursa 450W

Răspuns Câştigător
| SpecialistIT a răspuns:

SSWK, daca habar n-ai cat consuma un sistem, nu iti mai da aiurea cu parerea. Din partea mea ai report pentru distrugerea a zeci de raspunsuri cu tampenii.

Initiator, eu iti recomand HD7750 cu DDR5: http://www.mediadot.ro/......024mb-ddr5

Bafta!

| Atrix explică (pentru SpecialistIT):

M-am decis sa cumpar pana la urma Radeon 7750, deoarece un prieten mi-a spus ca, consumna la fel de mult W ca si 8400 Gs pe care il am acum(deci sursa nu e problema), procesorul o sa o spuorte(cat de cat). Merci de sfatwinking.In plus are ddr5

| SSWK a răspuns (pentru SpecialistIT):

Ei nu zau! Uite, tremur... Asa ca da ce vrei tu, poti sa te si rostogolesti, din partea mea. Si dupa aceea, imi dai si o bataita la fund? :O

Asadar, procesorul specificat este de generatie mai veche si este entry level, deci o limitare. Din cele spuse de Atrix, placa lui de baza, careia nu i-a spus modelul, are PCI Express 1.0, deci alta limitare.
Desi trecuta deseori cu vederea, sursa este cea mai importanta componenta a calculatorului si exista posibilitatea sa fie subdimensionata.

Tampeniile sunt prezente doar in capul tau. Informatiile furnizate de mine sunt corecte, in masura in care mi s-au furnizat informatii corecte. Daca nu - GIGO.
Abtine-te pe viitor de la afirmatii fara acoperire si cand vei avea tu, in calculatoare, macar jumatate din experienta pe care o am eu, atunci ai dreptul sa deschizi gura.

Eu cand am spus ca "s-ar putea sa suporte", m-am referit la faptul ca desi se potriveste, d.p.d.v. fizic, ar putea sa apara probleme si am oferit solutii pentru ele.
Solutiile oferite de mine sunt complete si corecte, dar nu la cheie. Pentru ca.

Pentru cultura ta generala, un HD7750 consuma in medie cam 100W in full-load. Daca-i faci si overclock, consuma aproximativ 200W. Deci jumatate din puterea teoretica a sursei. Ajungem si acolo. Iar un GT240 chiar mai mult: cam 120W in full-load si peste 230W overclockata. Cum era treaba cu consumul?

Iar sursele de alimentare nu ofera niciodata puterea de iesire specificata, deci cea teoretica, cele mai bune dau eficienta 80+, deci din cei 450W, raman cam 380W, rotunjind in sus. Placa video foloseste mult rail-urile de 12V, care este wattajul maxim specificat pe railul, sau railurile, de 12V? Depinde de sursa...

Deci, te rog, mai povesteste-mi cum sta treaba cu consumul unui sistem?

| SpecialistIT a răspuns (pentru SSWK):

Cred ca esti bolnavior psihic. Uite aici cat consuma un HD7970 cu i7 3770k, ambele overclockate (consum al INTREGUULUI sistem): http://lab501.ro/wp-content/uploads/2012/06/ConsumL.jpg
Sau uite aici cat consuma un sistem complet cu 3930k si HD7750: http://lab501.ro/wp-content/uploads/2012/02/consum_load.jpg

Inceteaza sa fii penibil. Daca habar nu ai de hardware, stai in banca ta. Jenant...

| Atrix explică (pentru SpecialistIT):

Si eu m-am informat(de pe site-uri chair si de la prieteni care au placa) si placa are TDP(consum maxim) 60W, placa fiind recunsocuta pentru performante mari si consum putin happy

8 răspunsuri:
| Catalin970 a răspuns:

Conteaza placa de baza. Daca aceea e compatibila cu placa video atunci nu mai ai treaba cu restul componentelor.

| taken a răspuns:

Daca placa de baza are slot PCI Express suporta.
Dar mai bine alegi o placa video care sa aiba DDR 5 chiar daca va avea 1 GB RAM.

| SSWK a răspuns:

S-ar putea sa suporte, dar mi se pare ca sursa ta este cam mica totusi.
450W este putin, mai ales daca sursa nu este un brand recunoscut...

Recomand o sursa buna, de firma, Cooler Master, Seasonic, Corsair, Thermaltake sau similar, de minimum 550W, ar fi bine sa fie 600W totusi.

Placa video nu va putea fi folosita, insa, la capacitatea maxima, va fi limitata de procesor, care este slab si de slotul PCI-X16 1.0

| Atrix explică (pentru SSWK):

Faza cu slotul pci-e, m-am informat destul de mult si o sa fie cam cu 5% mai slaba. Oricum multi spun ca daca ai pci-e iti merge orice placa video.