| Wo0W a întrebat:

Oare sa fac update de la jellybean la kitkat pe Allview v1 viper i?

8 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Ti se va mica mai greu! eu pe xperia m cand am trecut de la 4.1 la 4.3 mi-a parut rau, gta san andreas imi sacadeaza acum oricum as seta grafica, pana si gta 3 imi sacadeaza cu totul la minim, in rest orice joc, mc5, asphalt 8, real racing 3, dead trigger 2, toate cu grafica la maxim merg foarte bine dar gta-urile nu-mi mai merg cum trebuie tongue Vei avea mai multe chestii in plus dar la unele jocuri vei vedea diferentewinking

| Wo0W explică (pentru RB26DETT):

Am inteles atunci o sa raman tot la jelly bean daca zici ca se misca greu... auzi daca iau un card de 8 gb cand dau instalare la un joc pot seta sa se downloadeze pe card? ca in telefon nu am memorie si n-am nici o aplicatie mare nu stiu ce are ca scrie ca am 3.70 gb liberi la memoria interna sau conteaza memoria de sistem?

| RB26DETT a răspuns (pentru Wo0W):

Da, conteaza si cat ocupa sistemul de operarewinking la un telefon normal gen xperia M ce are 4 gb memorie interna am acces doar la 1.5 gb deci 2.5 gb sunt dusi pe sistemul de operare si aplicatiile preinstalatewinking
O metoda sa treci aplicatiile pe card ar fi sa faci root la telefon, instalezi gltosd gratis de pe google play, iti treci toate aplicatiile mari pe card [adica alea mai mari de 50-60 mb] Daca nu-ti ajunge nici asa spatiul, instaleaza link2sd, ia-ti un card de 16 gb, partitioneaza-ti cardul, cam 2-3 gb pe formatul ext2 cu miniflashtool parca, gasesti tutoriale pe net o gramadawinking si iti poti muta aplicatiile pe partitia de pe cardwinking

| Wo0W explică (pentru RB26DETT):

Si daca cumpar card de 16 gb daca nu fac partitie tot asa face? nu pot downloada jocul? ca bifez instalare pe card mai bine ma duc la un service nu?

| RB26DETT a răspuns (pentru Wo0W):

Telefonul tau are optiunea de a instala pe card?

| Wo0W explică (pentru RB26DETT):

Da pot sa aleg din setari

| RB26DETT a răspuns (pentru Wo0W):

Atunci nu ai problemewinking nu trebuie sa-i faci root pentru astawinking cauta tutorial pe youtube pentru downgrade de la 4.4 la 4.3 sau 4.2 cat ai acumwinking daca este sa gasesti este bine, fa update la 4.4, vezi cum se misca telefonul, vezi cum se comporta in jocuri, vezi daca are buguri, daca totul este ok il poti lasa asawinking daca ai probleme cu unele jocuri si nu-ti convine ii faci downgradewinking

| Wo0W explică (pentru RB26DETT):

Pai nu gasesc la 4.2... am cum sa ii fac fara? ca 4.4 il iau de pe site-ul lor