| Shane a întrebat:

Oricine poate creea o aplicatie pentru IOS sau Android? Daca da, cum?
FUnda

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Asta-i buna... faci aplicatie din alta aplicatie.
O aplicatie se scrie. De asta exista dezvoltaotri de aplicatii. Trebuie sa cunosti un limbaj de programare sau mai multe(pentru android+ios, e nevoie de xml, java, c, c++), sa ai un sdk si poti sa te iei de lucru.

| Narcis2007 a răspuns:

Teoretic oricine practic doar programatorii

| YoChriss a răspuns:

Buna! Da, oricine poate face o aplicatoe! Exista fan appuri, aplicatii cu tucuri din anumite jocuri, sau chiar si jocuri mai simple... Sunt multe programe cu care poti face aplicatii, dar trebuie sa te pricepi ca sa faci un joc sau o aplicatie.

| Shane explică (pentru YoChriss):

Cum se numesc acele programe?

| YoChriss a răspuns (pentru Shane):

Un exemplu ar fi google sketchup, un program facut de google in care poti construi case si blocuri, dar si alte cladiri, iar apoi sa le poti pune in alte programe (sunt sute si nu cunosc nume), creand jocul. Daca vrei sa faci o aplicatie este nai complicat (nu stiu ce trebuie sa cunosti), dar trebuie sa fii foarte priceput sau sa lucrezi in domeniu... Poti cauta pe internet programe de creeare a jocurilor/aplicatiilor, pentru ca eu nu subt specializat in telefoane.

| DeyCj a răspuns (pentru Shane):

Da se poate.Dar ai nevoie de un limbaj de programare pe care să îl știi folosii.Phyton Perl pentru UNIX-Linux(da Android e Linux), multă muncă și apoi un compilator-asamblator cu care să asamblezi ceea ce ai scris în limbajul de programare.Să nu uităm de interfața grafică deoarece nu știu cât de fain îi să folosești o aplicație în mod text(mie unu îmi place să folosesc free dos sau linux în mod text nu Windozizat cu interfață graficcă cum sunt acum cele moderne).
Deci mai vrei să faci oaplicație? whistling. Dacă da ia în calcul că nu va fi ușor și îți va lua luni de zile, la care se adaugă încă altele de testatre și de descoperire de bug-uri(în orice soft din lume există mai multe sau mai puține; aplicație sau sistem de operare perfect Nu există). Succes(e poza ta reală la profilwhistling)?

| Shane explică (pentru DeyCj):

Da laughing

| DeyCj a răspuns (pentru Shane):

Ai un zâmbet frumos whistling

| Shane explică (pentru DeyCj):

Mersi