| Broadband a întrebat:

Pentru cei care se pricep la calculatoare.
am un procesor intel celeron 430 1.8ghz,
pe cutie si pe anumite siteuri zice ca temperatura maxima e 60.4 grade,
inainte cand am luat pcu cand ajungea full pe la 55 grade mergea sacadat,
acum nu am treaba( cred ca si-a facut rodaju), dar sta in idle la 49 - 50 grade, iar full ieri mi-a trecut de 66 grade :-0, l-am forjat la cs.

nu am probleme cu prafu, e curat lacrima, coolerul e stock, dar isi face treaba destul de bine,
hdd e la 38 grade

intrebarea mea e cum poate sa ajunga la temperatura aia de 66-67 grade, cand el are 60.4 grade pe cutie maxim,?

cand e la full load 66 grade, nu sacadeaza, nu se intrerupe, merge perfect, doar ca e cam mare temperatura. se poate arde, ce probleme poate sa faca?

pareri, sfaturi etc

va multumesc!

4 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Poate ai miscat dioda cand l-ai curatat, nu are cum sacadeze la 66 grade. Pe la 100 grade incep sa crape aplicatiile fara motiv sau sa-si dea restart.

| Zenithf a răspuns:

Procesoarele Intel rezista la temperatura mare, eu zic ca la 66-67 nu sunt probleme, dar poate ar fi bine sa pui un cooler de carcasa pentru racire suplimentara.

| HardCore7750 a răspuns:

Mai un pic si il arzi. pai probabil ii cald si in camera, eu iti zic sa dai capacu de pe unitate sa se racoreasca

| Broadband explică (pentru HardCore7750):

Doar vara ajunge pe la 66 si asta daca e forjat mult..programe jocuri etc iarna 45 idle si 56 full load
eu cred ca ar trebui sa aiba un shutdown ceva ca sa nu se arda.laughing oricum sa-l ia dracii..merge bine dar ma ingrijoareaza temp aia mare