| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cineva care se pricepe in excel : https://imgur.com/a/gTi6z

Vreau o formula sa imi calculeze sumele din C in H2 daca nu scrie "Not yet" in D.

7 răspunsuri:
| NRazvan a răspuns:

Vrei sa-ti adune tot ce ai in coloana C in H2?

| anonim_4396 explică (pentru NRazvan):

Da, dar cu conditia ca in coloana D sa fie alt ceva in afara de "Not yet"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De fapt am gresit, daca in coloana D este "Not yet" sa calculeze suma, daca este alt cuvant sa nu mai calculeze.

| NRazvan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt 100% sigur de ce vrei sa faci dar de ce nu bagi un if? ceva gen IF(D=="Not yet"; SUM(a; b))

| anonim_4396 explică (pentru NRazvan):

Da, dar suma sa apara in H2.

| NRazvan a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai fa tu un print la tabelul tau si gandeste-te bine ce vrei si incercam sa rezolvam, ok?

| anonim_4396 explică (pentru NRazvan):

Am rezolvat singur, mersi oricum.