| Mademoiselle18 a întrebat:

Pentru inceput, ca sa intelegeti cum sta treaba, pot spune doar asta: eu si tehnologia, baba si mitralierahee hee
Mi-am achizitionat in urma cu cateva zile un laptop Lenovo b590, prin programul euro200 [sau ceva de genul]. Firma [sau ce o fi aia] cu care a facut contract scoala se numeste ITgalaxy. Am primit laptopul, care cica are sistemul de operare instalat, si cand l-am pornit am observat ca are deja un cont de aministrator creat. Mi s-a parut ceva ciudat pentru ca am crezut ca trebuie sa-l creez eu sau ceva de genul, din moment ce urma sa fie laptopul meu. M-am gandit mai apoi ca, fara cont de administrator, nu s-ar fi putut instala sistemul de operare. La momentul actual am activitate limitata fiindca nu cunosc parola contului. Ce ma sfatuiti sa fac? Mentionez ca habar nu am daca sistemul de operare este configurat sau nu. Cum sa rezolv situatia? Este normal sa aiba deja cont de administrator? Eu nu ma pricep absolut deloc la chestii din astea. Nu stiu ce sa fac..ma gandesc ca ar trebui sa sun la firma respectiva pentru a-mi comunica parola. Ce sfat imi dati?
Multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Pentru Ubuntu vezi aici http://www.software-testing.ro/cum-sa-resetati-parola-de-root-in-ubuntu/

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu e nici o problema daca ai cont de administrator creat! Asa vine la windows preinstalat! Poti sa-i pui ce parola vrei tu sau sa-l lasi fara parola.
Pentru win 7 vezi aici http://www.videotutorial.ro/? tag=cum-dezactivez-parola-la-windows-daca-am-uitat-o

Succes!

| Mademoiselle18 explică (pentru neluL):

Sistemul de operare este Ubuntu. Multumesc oricum happy

| Mademoiselle18 explică (pentru neluL):

O sa incerc, multumesc inca o data!

| neluL a răspuns (pentru Mademoiselle18):

Cu placere! wave bye, bye

| IonutGaby a răspuns:

Reinstaleaza windows si asa vei scapa de acel cont..iti vei crea tu unul tau (nu este obligatoriu sa-ti pui parola ) dca nu te pricepi cheama pe cineva sa te ajute... funda plz

| Mademoiselle18 explică (pentru IonutGaby):

Nu as vrea sa reinstalez sistemul de operare. Nu am primit nici un CD si chiar nu stau prea bine din punct de vedere financiar laughing
Multumesc oricum happy