| ioanadutzy a întrebat:

Pentru un buget de 5.000 de lei, ce aparat foto îmi puteți recomanda?winking

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie să fii nebun să dai atatia bani pe un aparat foto.
Fără a te jigni.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru darrio2007):

Depinde pentru ce ii trebuie!
Nepoata mea cred ca a dat mult mai mult pentru un aparat foto.A trebuit sa plateasca un an rate la el.In Anglia!
Atata doar ca a facut Facultatea de Arte+Master, si a lucrat un atelier foto
Deci a stiut sigur ce ii trebuie!
Si face poze superbe, am sute in laptop.

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

5000 de lei este salariul meu brut pe lună. Nu mi-as permite sa dau atata pe el doar pentru un moft.
Daca as fi fotograf profesionist si as amortiza rapid banii investiti in el, da. As da si mai mult pentru ca fotografiile sa fie cat mai de calitate.

| Frank51 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu știu dacă ai văzut sau nu răspunsul de mai sus adresat ție.

Spun asta deoarece răspunsul tău este foarte personal și foarte "în afara" subiectului.

Dacă mâine apare o întrebare cu mașină în buget de 30k euro, vi și spui că e scrântit că dă atâția bani pe o mașină? Pentru că după logica asta poți lua o mașină bună cu 5k.

Am văzut mai sus opinia ta, precum nu ai da salariul tău de 5000 brut pe așa ceva, well de unde știi cât face cineva anume? Chiar nu realizezi că unii fac 7000 net? 15k net?

Și chiar dacă nu ar face, tot nu văd problema...

Iartă-mă dar m-ai pus pe jar laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Frank51):

Instinctul imi spune ca nu traieste din salariul ei.

| mihai69 a răspuns:

În primul rând ar trebui să stabilești exact ce fel de fotografii vrei să faci cu el.
Eu ți-aș recomanda ceva din body-urile Nikon seria 5000 (sau chiar 7000) și unul sau două obiective adecvate scopului propus.

| darrio2007 a răspuns (pentru mihai69):

Multumesc pentru nefolositor. Daca ar fi dat impresia ca se pricepe bine la asa ceva, nu i-as fi raspuns in acel mod.
Nu imi era greu sa ii recomand ceva, asa cum vad ca si tu ai facut.

| mihai69 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu contează dacă se pricepe sau nu la ceva, ideea acestui forum este să oferim o mână de ajutor, nu critici. Pentru asta ai primit votul respectiv.

| darrio2007 a răspuns (pentru mihai69):

Da, o mana de ajutor ca sa arunce banii pe fereastra.
Inca o data, mersi pentru vot.

| Frank51 a răspuns:

Deja mă calcă pe nervi darrio2007, păi ce treabă ai tu ce face altul cu banii lui?

Plus de asta 5000 de lei pe un aparat foto este foarte puțin, doar un obiectiv bun poate costa 10.000 de lei.

Deci repet, ce te doare pe tine dacă xulescu sau yulescu cheltuie nșpe mii pe ceva?

| IarsiIar a răspuns (pentru Frank51):

Cei ce dau atatia bani pe un aparat si de doua ori mai mult pentru un obiectiv, sunt profesionisti.
Dar la modul cum pui tu intrebarea, esti sub incepatori. Esti nestiutor total. Asa ca, ia-ti mai bine un aparat de incepatori. Invata sa faci fotografii si apoi vei sti si singur ce iti doresti de la urmatorul aparat.

| IarsiIar a răspuns (pentru IarsiIar):

Ahh!
La felul cum ai sarit la gatul lui Darrio nu am observat ca nu tu ai pus intrebarea. Dar raspunsul e valabil.

| Frank51 a răspuns:

Nu-s un profesionist și nici n-am testat aparatul, însă toată lumea recomanda Sony a6100. Nu ai specificat dacă în acești 5000 lei vrei doar body sau și cu obiectiv.

| NLS a răspuns:

In 5.000 RON, probabil cea mai buna varianta ar fi un DSLR Canon entry level:

https://www.f64.ro/canon-eos-850d-kit-ef-s-18-55mm-f-3-5-5-6-is-stm/p

Sau si mai bine, un mirrorless de la Sony:

https://www.f64.ro/......id-wi-fi/p

A7 II e peste A6100 recomandat de colegul, in primul rand pentru ca are senzor FullFrame
(cu suprafata mai mare decat senzorii APS-C de pe celelalte aparate. Cu cat senzorul e mai mare, cu atat poate capta mai multa lumina, si pozele in conditii de iluminare precara ies mai bine ).

! __! Daca doresti sa filmezi 4K, si e important sa ai un Blitz integrat in aparat (pe A7 II se poate monta un blitz extern pe patina, insa aparatul nu are unul propriu), atunci mergi pe A6100.

In afara de A6100, ar mai exista in acest buget un Panasonic (nu cunosc exact aceasta serie, insa am vazut alte aparate de la ei, putin mai vechi, si merita fiecare leu).

https://www.f64.ro/......er-o-i-s/p

| Sophieka a răspuns:

Are rost sa dai banii pe aparat?

| IceRope a răspuns:

Felul în care pui problema denotă faptul că nu ești încă un fotograf. Dar, pentru 5000 lei poți achiziționa un Sony A7 II, sau un Nikon D7500. Ambele sunt excelente din orice punct de vedere. Eu nu m-aș arunca la aparate atât de scumpe, ca începător, dar fiecare face ce vrea cu banii lui.
Atenție, este un hobby extrem de scump! Am constatat-o pe pielea mea de-a lungul timpului.

| IarsiIar a răspuns:

Vezi ca i-am raspuns din greseala lui Frank ceea ce voiam sa-ti spun tie.