| WalterWhite a întrebat:

Pot avea procesor Intel dar placa video AMD?

Răspuns Câştigător
| ITSpecialist a răspuns:

Da,poti pune o placa video AMD langa un procesor Intel, la fel cum poti pune si o placa video Nvidia langa un procesor AMD.

Faptul ca combinatiile AMD-AMD (sau ATI) si Intel-Nvidia merg mai bine sunt doar mituri si prostii, nu au absolut nicio legatura, le poti pune in ce combinatie doresti.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, poti sa cumperi fara probleme. Nu exista nici o legatura intre producatorul placii video si cel al procesorului.

| supermamici a răspuns:

Da, se poate. Conflictul poate aparea datorita slot-urilor placii de baza cu al procesorului (nu poti avea placa de baza cu slot pentru Intel si procesor amd) si al slotului placii de baza pentru video si al placii video. Daca ai o placa de baza relativ noua (2-3 ani) cu siguranta are pci express iar placile video ce le poti cumpara de noi sunt toate pci-express. Cauta ce placa de baza ai (trebuie sa aiba un indicativ scris pe ea), mergi pe site-ul producatorului si vezi ce procesor / placa video / memorie suporta.

| HardCore7750 a răspuns:

Da, de ce nu, eu am placa video AMD si procesor Intel

Răspuns utilizator avertizat
| ionutsimpplu a răspuns:

Da. cred dar de unde p.a mea sa stiu ce calculator/laptop ai?

| Lynnfield a răspuns (pentru ionutsimpplu):

Nu trebuie să şti ce calculator are el, pentru a răspunde la întrebare!