| ssstef99 a întrebat:

Pot schimba procesorul si placa video la un laptop? Mi-am cumparat recent un laptop Acer Aspire E1 Series.Am un Intel celeron 2955U de 1.40, 2 GB Ram si o placa video Intel HD Geaphics Family de 700 mb.

13 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Laptop-urile nu sunt ca PC-urile sa poti schimba componentele. Procesorul si cip-ul grafic sunt intregrate in placa de baza si nu se pot schimba.

| K0sti a răspuns:

Doar in vis, la noapte cand te culci!

| Andutu21 a răspuns:

Procesorul nu este integrat, problema este ca nu gasesti procesoare de vanzare pentru laptop-uri.Iar Intel HD Graphics este placa integrata din procesor.
Dovada:
https://www.youtube.com/watch?v=zmehOINmxUE

| ssstef99 explică (pentru Andutu21):

Deci sa inteleg ca pot schimba procesoru, dar placa video o pot schimba sa adaug eu una?

| Andutu21 a răspuns (pentru ssstef99):

Placa video este integrata in procesor daca ai schimbat procesorul practic ai schimbat si placa video este acelasi cip. Oricum aceasta operatiune o poti face intr-un service necesita demontarea aproape completa a laptop-ului.
Sa ne intelegem procesorul si placa video la tine este acelasi cip care nu este lipit de placa de baza.Sund laptop-uri care au placa video dedicata adica sunt doua cip-uri diferite alea sunt de obicei lipite pe placa de baza si nu merg schimbate deloc.Numai intru in detalii ca nu are rost, daca vrei un upgrade trebuie sa te interesezi la un centru reparatii laptop-uri.

| ssstef99 explică (pentru Andutu21):

Te intreb daca pot pune placa dedicata?

| Andutu21 a răspuns (pentru ssstef99):

Nu poti!

| ssstef99 explică (pentru Andutu21):

Nici placa video externa?

| Andutu21 a răspuns (pentru ssstef99):

Nu laughing

| ssstef99 explică (pentru Andutu21):

De ce nu pot nici placa video externa?

| Andutu21 a răspuns (pentru ssstef99):

Ca ce ai vazut tu pe google sunt niste porcarii si clar sub eprformante decat ce ai tu in momentul de fata.

| ssstef99 explică (pentru Andutu21):

Da pot sa schimb placa de baza cu un a de gameing?

| Andutu21 a răspuns (pentru ssstef99):

Nu! Nu este desktop sa poti schimba tot ce vrei tu vad ca nu intelegi, poti sa schimbi hdd memoria ram, si cpu dar mai greu si cam atat!