| anonim_4396 a întrebat:

Prea frumos ca sa fie adevarat?
Ce parere aveti este posibil asa ceva?
Argumentati va rog.

https://www.youtube.com/watch?v=z2q_UwD2bvE

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cel mai probabil si sigur NU pentru ca exista forta de frecare si alte chestii; plus nu exista (sau din cate stim noi) ideea de "masinarie/obiect/lucru" sa dea un randament de 100%, adica maxim ai putea obtine ideea de 99% pentru ca exista legile fizicii gen frecare etc. Poate in mecanica cuantica. Nu ma contrazic cu nimeni, nu zic ca e "imposibil", dar cel mai probabil, nu in viitorul apropiat. Macar de-ar fi laughing. Chiar de ar fi posibil ce e in video, enegia ar trebui stocata undeva, intr-un acumulator, si cu timpul acesta se va uza usor usor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este posibil, energia liberă nu există.
Self running = perpetuum mobile nu există.
El nu ne spune ce face.
Este un cilindru mic negru, pe care el îl lipește la minutul 5.53.
Mi se pare mie că aceea este o baterie electrică, care apoi mișcă tot și aprinde și becul.
Dacă o scoți pe aia din schemă, mai rămâne numai energia liberă, care nu mișcă nimic pentru că nu există.

| NLS a răspuns (pentru sadrian46):

Pfffff
"Cilindrul mic si negru" e un amarat de condensator - inmagazineaza energia, in lipsa unui acumulator.

| sadrian46 a răspuns (pentru NLS):

Așa să fie. Am văzut, avea rotorul acela, i-a dat un brânci să se rotească, legea inducției electromagnetice. Ok. Cât a durat asta?
Până a obosit și s-a oprit. Dacă rulmenții aceia erau unși bine, nițel mai mult, apoi s-a oprit. Momentul când s-a oprit nu ni l-a arătat.
Unde e free energy? Nix. Dacă vrei să crezi, crede. Eu am făcut facultatea de fizică și am fost cercetător 23 de ani în domeniu. Tânărul din imagine știa să mânuiască bine niște scule. Energia liberă există numai în media, ca să te uimească pe dta și pe alții ca dta. Aveți nevoie de miracole, miracole vă dă.

| NLS a răspuns (pentru sadrian46):

Sunt de acord ca "perpetuum mobile" nu există.
Frecarea exista chiar si in cazul rulmentilor, si dupa un timp viteza scade, ducand la franare.

Daca forta electromegnetica ce ia nastere acolo e mai puternica, nu pot sti, pana nu experimentez.

DAR sa sustii ca ai terminat facultatea de fizica si sa incurci un condensator cu o baterie, MA FACE SA RAD CU LACRIMI, si nu stiu zau cand o sa ma opresc. sad

Nu mi-o lua in nume de rau, dar e trist - foarte trist.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am terminat-o în 1969, printre primii din promoția mea. Am fost cercetător în fizica nucleară, am amenajat și condus trei laboratoare, am avut cam 1400 de studenți, unii apoi cu doctorate, și apoi profesori și cercetători la cele mai bune universități din trei continente, așa că râsul dtale nu mă poate deranja.