| Doridd a întrebat:

Primul slot din unitate, suporta frecventa de 1333, cl9, am cumparat o placa la fel, de 4gb si nu a mers, este ceva legat de placa de baza, sau?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Inainte de a face o investitie sau de a monta componente intr-un sistem, e bine sa ne documentam, nu crezi? Abia acum ai aflat ca sistemul tau este un Lenovo think centre M58. Asta era primul pas inainte sa te fi apucat de treaba. Pasul 2 e sa verifici descrierea sistemului pe site-ul oficial sau pe site-urile conexe care il vand sau promoveaza. Daca ai fi facut asta, ai fi vazut ca la memoria ram scrie:
Memory

1066 MHz DDR3 (Double Data Rate) dual channel memory support
PC3-8500 memory supported
Uses 512MB, 1GB or 2GB memory modules
Cu alte cuvinte, e bine sa respectam limitele de aici si sa nu fortam calculatorul. 1066 mhz e frecventa suportata si accepta placi de 2 gb, nu si de 4gb, cum ai incercat tu. Asadar, daca vrei sa-l imbunatatesti, arunca un ochi aici si respecta specificatiile date (ca sa fie bine pentru tine si pentru pc)
http://support.lenovo.com/en/documents/pd001803

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Depinde de placa de baza. Ce model e, ca sa ne dam seama unde ar putea fi problema? Cum se manifesta eroarea: nu afiseaza nimic, apar coduri de eroare pe ecran? Vino cu detalii ajutatoare, ca sa poti primi raspunsuri competente.

| Doridd explică (pentru dannyel86):

Am bagat in slotul 1, si unitatea incepea sa bipaie, si ventilatoru se auzea mai tare, pe placa de baza scrie doar Lenovo, atat..Versiunea think centre M58. o.o

| dannyel86 a răspuns (pentru Doridd):

Inainte de a face o investitie sau de a monta componente intr-un sistem, e bine sa ne documentam, nu crezi? Abia acum ai aflat ca sistemul tau este un Lenovo think centre M58. Asta era primul pas inainte sa te fi apucat de treaba. Pasul 2 e sa verifici descrierea sistemului pe site-ul oficial sau pe site-urile conexe care il vand sau promoveaza. Daca ai fi facut asta, ai fi vazut ca la memoria ram scrie:
Memory

1066 MHz DDR3 (Double Data Rate) dual channel memory support
PC3-8500 memory supported
Uses 512MB, 1GB or 2GB memory modules
Cu alte cuvinte, e bine sa respectam limitele de aici si sa nu fortam calculatorul. 1066 mhz e frecventa suportata si accepta placi de 2 gb, nu si de 4gb, cum ai incercat tu. Asadar, daca vrei sa-l imbunatatesti, arunca un ochi aici si respecta specificatiile date (ca sa fie bine pentru tine si pentru pc)
http://support.lenovo.com/en/documents/pd001803

| horia2012 a răspuns:

Cauta modelul placii pe internet si acolo o sa-ti spuna cate si ce fel de sloturi de memorie are. Nu te apuci sa cumperi memorie aiurea.

| AdrenalinTm a răspuns:

Frecventa nu prea conteaza sau cl
pentru placa de baza procesorul are treaba cu astea
si cl 9 e cat de repede se pot accesa datale cu cat mai mic cu atata mai bine
zi-mi ce rami ai ce procesor si modelul placi de baza si rezolvam