| Dr0gul3tz a întrebat:

Recent am cumparat un Hard Disk nou. L-am clonat pe cel vechi cu AOEMI Backupper pentru a-l putea folosi in locul celui vechi. Toate bune si frumoase. am si selectat boot order din bios si incerc sa ii dau clean la disk 1 (hardul pe care il aveam) si imi da aceasta eroare :
"Virtual Disk Service error:
Clean is not allowed on the disk containing the current boot,
system, pagefile, crashdump or hibernation volume."
Repet. Am selectat ca boot order-ul corect si nu ar trebui sa fiu pe acel drive.
Daca va ajuta in Disk Management am 3 partitii pe acel drive: una de 450MB, una de 100MB si o partitie de 190 GB. nici macar pe aia nu ma lasa sa ii dau delete sau format

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Nu ar trebui sa fi pe acel drive... dar esti deoarece ceva nu este bine.
de exem.: dacă HDD este IDE atunci mai ai o parte de mecanica "jumper master/ slave". Dacă este SATA atunci pornești calculatorul doar cu HDD ul nou conectat la mufa 1, apoi îl închizi si îl repornești cu ambele HDD-uri iar cel vechi este obligatoriu conectat la mufa2
Exista multe alte greseli ce le poți face si evident ca cea mai buna opțiune este SĂ NU ȘTERGI nimic câtă vreme hardul nou nu începe să functioneze corect.
"Virtual Disk service"... nu iti va șterge niciodată unele fisiere, indiferent ca discul este boot sau ba, apoi îți poate schimba ordinea la fiecare utilizare (să îți prezinte HDD-ul nou in loc la cel vechi si cel vechi in poziția celui nou) așa ca o singura neatenție si doua săptămâni nu vei face nimic altceva decât sa instalezi windows-ul... iar in a treia săptămâna vei face plimbări pe la service-uri.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai sigur este sa pornesti PC-ul de pe un CD de service (de exemplu Hiren"s Boot CD), asa incat doar hard disk-ul ce doresti sa stergi sa ramana conectat (iar celalalt deconectat).
Pornit de pe un asemenea CD, sunt mai multe programe de partitionare, cu care poti sterge si formata hard disk-ul dorit, asa cum doresti.

| GolbMan a răspuns:

Cu ce program ai dat clean la disk?

| Dr0gul3tz explică (pentru GolbMan):

Am incercat din cmd

| GolbMan a răspuns (pentru Dr0gul3tz):

Daca ai AOEMI foloseste-l ca sa faci clean la disk.

| Dr0gul3tz explică (pentru GolbMan):

Nu am decat backuper. o sa caut si ceva pentru clean