| ganjafarmer1911 a întrebat:

Sal se poate instala windowsu de pe dvd-rwiter portabil?

Răspuns Câştigător
| McCadu a răspuns:

Desigur, daca ai in bios optiunea "boot from external device", trebuie doar sa intri in bios la sectiunea boot device si iti fixezi ordinea "Cd-Rom first", "Hdd second", "Floppy third"... enjoy

7 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

De pe dvd-writer nu merge, merge doar sa scrii dvd-uri, de pe dvd-rom portabil merge, dar trebuie sa setezi din bios la boot device, ca dvd-romul portabil sa fie primul din lista de hardware de boot. Uite aici un exemplu de urmat http://www.hiren.info/pages/bios-boot-cdrom doar ca acolo seteaza cd-romul din calculator, nu dvd-romul extern.

| Dannyjj a răspuns:

@McCadu eu ce am zis? am zis ce ai scris si tu, numa ca tu ai mai completat si hdd sa fie pe locul 2, ceea ce am si vrut sa zic ca e bine ca ai gandit-o dar mi-am schimbat parerea, dupa ce am vazut al doilea raspuns. Si daca erai mare mester, chiar iti dadeai seama din prima secunda ca de pe un dvd-writer nu poti instala windowsu, pentru ca dvd-writer-ul doar arde dvd-uri. Am vrut sa iti accept raspunsul castigator si sa ti-l laud dar vad ca tu ti-ai laudat deja raspunsul, si faci pe desteptul acum.

| Daniel TM a răspuns:

Cred ca nu pentru ca e prin USB.

| Saibot a răspuns:

Da, daca instalezi pe un laptop e cea mai buna varianta. O alta ar fi sa il instalezi de pe un stick USB.

| McCadu a răspuns:

Ba da' ce mesteri sunteti toti mai ales "dannyjj", mai invatati cum sta treaba cu intall-ul la Win apoi dati sfaturi ca cine stie ce tampenii fac oamenii cu voi laughing)
Maestre fa asa cum ti-am zis eu, sunt pe service IT de 3 ani si nu la vrabiuta SRL ci la D. C.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, imi pare rau happy

| dinamix a răspuns:

Nu prea cred (nu am incercat )dar gandind logic tot ce e "extern" e pe usb si u cum formatezi windowsu alea nu o sati mai mearga! cauta un prieten care sa te lase sai imprumuti un cd dvd rom writer nu are imp!