| Musteata_Cristi_1997 a întrebat:

As vrea sa -mi achizitionez urmatorul procesor Intel core 2 quad q6600 (placa mea de baza e g31m-gs r2.0 si suporta numai aceste tipuri de procesoare). Vreau sa stiu daca este diferenta mare intre acesta si celelate adica q9400, q8300 etc... si daca este bun pentru jocuri din 2014 si cele ce vor urma macar pe medium si rezolutie acceptabila in combinatie cu ati hd 6670 1gb ddr5 si 4 gb ram! Pls

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt mai multe raspunsuri care ar trebui date. In principiu asta (q6600) este mai bun ca celelate la raportul putere/viteza. Are si memoria cache mai mare 8 fata de 6 si 4 la celelalte. Atat ca puterea este un pic mai mica (2, 4 Ghz) fata de celelate dar compenseaza cu memoria cahche mai mare. Ia-l!