| ThePhantom550 a întrebat:

Sal TPU
La ce ajuta memoria cache a unui procesor? Am de ales intre 2 procesoare mai mult pentru gaming, AMD & INTEL
Intel are frecventa mai mica si cache mare (3 mb)e pentium duo
g620
Iar AMD-u e athlon II x3 3.2 ghz, dar are Chace doar de 1.5 mb
care este mai bun pentru gaming?
INTEL:
http://www.emag.ro/......X80623G620

AMD:
http://www.emag.ro/......450WFGMBOX

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cateva probleme:
- una de gramatica este aceea ca doua procesoare sunt nu "e";
- alta de tehnica: pentium se zice numai la Intel. AMD-ul nu este pentium.
-a treia de compatibilitate: procesorul Intel nu intra in socket de AMD si invers. Trebuie sa spui ce placa de baza ai.
Oricum, procesorul AMD (la care faci referire) este triple core si nu se poate compara cu dual core de la Intel. In plus are si puterea mai mare cel de la AMD.
Daca vrei sa compari trebuie sa cauti ceva asemanator. Deci; in cazul acesta AMD-ul e mai bun chiar daca are cacheul mai mic.

| IulianP a răspuns:

Dupa cum mai spuneam, G620 este de nivelul uni triple core de la AMD; nu conteaza ca AMD-ul are frecventa mai mare sau ca e triple-core; clock per clock(putere bruta), G620 este cel putin la fel de bun.
Plus ca G620-ul are si avantajul unui consum mai mic si temperaturi mai mici.
uite si o comparatie in diverse aplicatii: http://www.anandtech.com/bench/Product/202?vs=406

| ThePhantom550 explică (pentru IulianP):

Iti multumesc iulian, o sa merg pe Intel mersi

| IulianP a răspuns (pentru ThePhantom550):

Cu placere.
Sa stii ca o sa fie foarte bun sistemul. Si treaba cu deblocatul este o loterie, nu toate CPU-urile se deblocheaza in x4(aici ma refer la AMD).
Sursa va fi mai mult decat OK; este o sursa de calitate.
Vezi sa ai un cablu de alimentare pentru sursa, deoarece aceasta vine fara.

| ThePhantom550 explică (pentru IulianP):

Comanda era trimisa inainte sa intreb de pentium si athlon II x3
Deci am montat tot, merg toate super gta iv il aveam pe DVD il rulez pe detalii high 1024x768 in 45-70 fps
Am un prieten care are amd athlon II x4, 4 nuclee deci, iar placa video e tot HD 6770 detalii la fel ca si mine, are 35-60 fps, iti multumesc enorm iulian
Dar am o problema si cred "CRED" ca stiu de la ce e, doar vreau sa fiu sigur
smug>>
Cand ies dintr-un joc TOT ecranu ramane albastru deci ingheata imaginea, sa fie oare de la placa video integrata cu cea de dicata? Se "CIOCNESC" sa zic asa, si daca da cum o dezactivez pe cea integrata sau cum o dezactivez

| IulianP a răspuns (pentru ThePhantom550):

Incearca cu alt driver video; schimba slot-ul memorie RAM;
ai bagat alimentarea separata pentru placa video?

| ThePhantom550 explică (pentru IulianP):

Am rezolvat, placa video integrata si cu cea dedicata nu se intelegeau, am gasit un tutorial pe net, am intrat in bios si am dezactivat pe cea integrata
Care este diferenta intre aceste placi video? amn2 sunt hd 6770 ii trebuie la un coleg si nu stiu care e mai buna, si care sunt diferentele
1:http://www.emag.ro/......70GDIS1GD5
2:http://www.emag.ro/......6770DI1GD5
preturiile sunt aceleasi

| IulianP a răspuns (pentru ThePhantom550):

Clar 6770-ul.

| AstonMartin a răspuns:

Foarte bine a "punctat" Salontanul, daca doresti sa-ti achizitionezi un sistem, precizeaza bugetul, sau daca vrei doar procesorul, specifica, componentele pe care le ai acum.
Daca nu le stii acest program te va ajuta http://www.softpedia.com/progDownload/Portable-Cpu-Z-Download-133943.html
Strict la obiect, procesorul amd este mai bun pentru ca este triple-core, deblocabil in quad-core, dar si g620 se descurca in toate jocurile existente; cat despre cache citeste aici, si lumineaza-te http://en.wikipedia.org/wiki/CPU_cache Bafta!