| mweRAPIDsiDINAMO a întrebat:

Sall! Am lovit din greseala cu cotul un HDD extern.Prima jumatate de ora cand il conectam la calculator se auzea inauntru un ticait de ceas, pe urma se auzea normal ca si cum ar merge bine...problema este ca nu imi citeste datele din el, adica atunci cand il conectez se aude la calculator sunetul acela de usb conectat dar nu imi citeste nici un fisier din el.SE MAI POATE REPARA SAU TREBUIE SA IMI IAU ALTUL?!

3 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Discurile de platan au fost afectate,sunt oameni care se ocupa cu reparatul chestilor din astea,e mai greu,trebuie polarizate habar n-am cum, am auzit ca sunt unele programe de reabilitat dar nu stiu cat sunt de eficiente, un program care sa repare o probleam fizica a unu hdd este cam indraznet, desi nu e imposibil, poti pune intrebarea pe forumul softpedia sau forumul electronistilor aia de acolo trebuie sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te cu el la un service de calculatoare, poti incerca si la un GSM dar nu garantez, mergi la un magazin gen Shortcut Computer.

| Cornaciu_Alin_1997 a răspuns:

I-ati altul nou, exista multe modalitati de reparare a HDD, dar foarte riscante, asa ca nu merita sa il repari