| Frank51 a întrebat:

Salut, am un laptop Asus a52ju, si acum vreo 2-3 luni aveam ceva probleme cu sunetul, se auzea tot mai incet, si cu timpul s-a stricat de tot. Totul este in regula, ultimul driver instalat, etc, cand conectez casti sau alte boxe, merge, se aude perfect, dar cand nimic nu e conectat, boxele incorporate in laptop nu se aud deloc. Sa se fi ars? De la ce? Sau mai degraba probleme la mufa audio? Atunci nu ar trebui sa am probleme si la casti sau boxe externe?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cand conectezi casti sau boxe exterioare, atunci difuzoarele interioare se deconecteaza.
Dupa un timp este posibil ca mufa sa se defecteze si nu se mai cupleaza inapoi cand scoti castile /difuzorul exterior.
De asemenea, daca ai folosit mult cu volum mare difuzoarele interioare, ele se puteau arde.
Problema poate face si praful ajuns la difuzoare sau la orificiile unde iese sunetul.
In fiecare caz trebuie dus la service pentru a fi reparat, dar nu va fi ieftin.
Pana atunci foloseste-l cu casti sau cu difuzor exterior.

| Frank51 explică (pentru Bula):

Cred ca e prima varianta. Inainte, acum 2-3 luni, cand miscam un jack in interiorul mufei, se auzeau sunete, interupte, de ex cand puneam o melodie si aveam conectate boxe exterioare, cand miscam jackul spre iesire, si miscam sus jos, se auzea melodia dar foarte intrerupta si pentru doar cateva secunde, de aceea cred(si sper) sa fie asta de vina. La service nu il mai duc deoarece si-a facut datoria, are 6 ani happy si investitii de 10 mil, peste pretul lui. Mi-as baga eu mainile, dar poate mai rau fac. Ai funda totusi, mersi.

3 răspunsuri:
| DeathLord93 a răspuns:

Daca spui ca atunci cand ai castile sau boxele conectate se aude bine nu are ce sa aiba mufa audio
Foarte probabil e o problema ori cu vreun virus cel mai bine urmeaza pasii astia
Curata-l de eventuali virusi
Reinstaleaza windows-ul de la 0
Curata-l de praf pe interior
Daca nici una nu merge du-te in service s-ar putea sa se fi stricat placa de sunet

| DeathLord93 a răspuns (pentru DeathLord93):

Si mai vezi setarile de sunet din control panel sa nu ai ceva aiurea pe acolo dat la minim sau dezactivat