| Alexandru_Nacu_1998 a întrebat:

Sall am un stic de 32GB si vreau sa instalez un windows (Orice Windows) pe el adica acel windows sa ruleze pe stic cind il bag in pc-ul meu sau in alt pc sa ruleze acel windows cum fac asta.
Dati-mi un tutorial. Cu ce program se face... Va rog frumos.
Funda!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E pacat sa strici un stick de 32 Gb cu asa ceva. Cat timp ai Windowsul pe el nu-l mai poti folosi la altceva. Ia-ti unul ieftin de 4-8Gb.
Ma rog. Fa ce vrei.
Ia un Windows in format Iso si copie-l pe HDD.
Ia programul Rufus: http://www.softpedia.com/get/System/Boot-Manager-Disk/Rufus.shtml
Apoi faci ce scrie aici: http://rufus.akeo.ie/? locale=ro_RO

| lpavel a răspuns:

N-am incercat dar ce-ti zice ninja nu stiu cum big grin sigur NU e bine...
Incearca asa : bagi stickul in pc apoi bagi un cd/dvd bootabil si incepi sa instalezi iar când ajungi la partea unde sa instaleze alegi stickul si-l instalezi pe stick - sansele ar fi mai mari sa mearga cu un HDD exterior... la alte pc-uri ar trebui sa mearga dupa un restart dar cum am zis NU am incercat deci nu stiu sigur daca va merge poti incerca tu... Bafta! PS : formateaza stickul inainte in NTFS!

| MskDesign a răspuns:

Dintre toate raspunsurile, cred ca nici unul nu este bun pentru tine, dar nu pentru ca raspunsurile nu ar fi bune.Cei de la Microsoft au lansat acum ceva timp un mic program care face lucruri mai si care este gratuit, Windows 7 USB/DVD Download Tool.Iti trebuie acest program si o imagine ISO cu windows.In 4 pasi precisi vei avea windows pe stick.

Link videotutorial limba romana:
http://videotutorial.ro/......ial-video/

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Ori bagi un fisier.iso in el ori fisierele pentru acel windows.
2 Si il faci bootabil acel stick ca sa mearga (la fel ca pe CD/DVD) si va rula acel windows automat.
3 Iti dau un link cu tutorial ca sa vezi si tu cum se face.
https://www.youtube.com/watch?v=0Vabe24T4c8

| FreeBSD a răspuns:

Sall :D
Poti descarca iso to usb, http://www.isotousb.com/, descarci o imagine.iso de la windows/linux/etc. ce vrei sa pui.
Instalezi iso to usb, dupa instalare selectezi imaginea (Dai click pe browse), apoi la usb drive selectezi stick-ul, dai click pe bootable usb, dupa pe burn.
Dupa ce se incarca aia cu verde totul este pregatit :D
Succes.

| Alexandru_Nacu_1998 explică:

Nu vreau sa il fac bootabil vreau sa fie un os pe stic si cind il bag in unitate, laptop etc sa porneasca si sa fie windowsul meu cind il bag pe pc la scoala nu vreau sa umblu pe os-ul ila am bagat sticul si este os meu fac ce vr pe el...

| K0sti a răspuns (pentru Alexandru_Nacu_1998):

Ceea ce vrei tu sa faci se poate, dar numai cu windows 7! Insa e foarte complicat si iti trebuie ceva cunostinte temeinice! Exista tutoriale pe Google, cauta, dar cand o sa vezi ce te asteapta, te lasi pagubas. Trebuie modificate niste fisiere care tin de USB in windows si altele chestii!
Cauta pe Google "How to install Windows 7 onto a USB drive"