| alexfepa2011 a întrebat:

SAll! AM un win xp pe pc si cand il deschid imi apare chestia aia cu star windows normaly dau enter si mi se incarca mult acolo unde se incarca windows si se da restart ce e de facaut?

11 răspunsuri:
| Master1ro a răspuns:

Salut,
Pornesti PC-ul, imediat dupa acel logo de la bios o sa apesi tasta F8, acolo o sa selectezi din lista aceea optiunea "Last known good configuration". Daca nici dupa acesta nu iti porneste PC-ul, procedezi la fel cu tasta F8 dar selectezi optiunea Safe Mode.
Dupa ce se incarca sistemul de operare o sa iti apara un mesaj de genul: "Windows is running in safe mode", la acel mesaj cu o sa selectezi a doua optiune(No).
Dupa aceasta tie o sa iti apara un fel de calendar, de acolo alegi o zi in care sti ca PC-ul functiona normal si ii faci o restaurare de sistem.
Ai grija ca restaurarile sunt bolduite in acel calendar.

| dannyel86 a răspuns:

Cauzele pot fi multiple, nu doar o singura problema. Fie e o eroare de Windows, asa cum s-a precizat deja, si trebuie reinstalat, fie e de la rami. Daca ai posibilitatea si te pricepi, scoate placutele de rami si pune-i cu grija inapoi. La mine se mai restarta pc-ul si din cauza bateriei rotunde de pe placa de baza care tine active data si ora sistemului. Incearca intai cu bateria, apoi cu ramii si, daca nu se rezolva, pune Windows-ul din nou.

| Master1ro a răspuns (pentru dannyel86):

Daca e de la bateria la care te referi tu (R2032) denumirea sa fiind baterie de bios, de fiecare data cand porneai PC-ul iti apara o eroare si erai obligat de fiecare data sa apesi tasta F1 pentru a porni sistemul de operare.

| ionutslk a răspuns:

In mod sigur e de la windows trebuie schimbat, imi pare rau pentru tine!

| alexfepa2011 explică (pentru ionutslk):

Nu ma lasa sa il instalez nu sta mult acolo unde arat sa buteze cd-ul

| Master1ro a răspuns (pentru alexfepa2011):

Sa instalezi din nou sistemul de operare va fi necesar sa setezi din bios prioritatea dvd-rw, sa fie primul in lista. O alta modalitate ar fi sa fi atent atunci cand sistemul isi face verificarea componenetelor daca iti apare pe undeva pe jos vreun mesaj Boot Menu urmat de o tasta, daca exista apezi tasta respectiva si dai click pe DVD-RW, bineinteles cu sistemul de operare in unitatea optica.
Eu iti recomand deocamdata sa incerci ce ti-am spus eu mai sus, partea cu restaurarea.
Aici am uitat sa specific ca dupa restaurare, la prima pornire a PC-ului va rula mai greu.(Va ramane ecranul negru pentru ceva timp).

| alexfepa2011 explică (pentru Master1ro):

Deci te rog spune-mi clar ce sa fac ce sa setez in bios si cum?

| Master1ro a răspuns (pentru alexfepa2011):

Nu iti pot spune exact unde trebuie sa intri, deoarece la fiecare PC acest bios difera.
Tu trebuie sa intri in bios si sa cauti "Boot priority" sau "Boot sequence", dupa ce gasesti acel meniu, trebuie sa setezi DVD-RW ca unitate principala in aceea lista.
Dupa aceea salvezi setarile facute in bios(cu tasta F10 mi se pare ) si iesi.
Dupa restart, daca ai CD-ul cu sistemul de operare in unitatea optica, o sa iti apara urmatorul mesaj la care apesti Enter(sau orice alta tasta):
"Press any key to boot from CD/DVD"

| ionutslk a răspuns:

Deci ca sa booteze trebuie sa apesi una din aceste taste difera la fiecare pc f11, f10, f9, sau f8 si dai boot from da cd/ dvd

| alexfepa2011 explică (pentru ionutslk):

Nu mil boateaza acolo unde trebuia sa pres any key booton from bot nu imi sta nici o sec si imi apare start windwos normale

| Master1ro a răspuns (pentru alexfepa2011):

Ai incercat totusi varianta cu system restore?
Normal ca nu iti buteaza daca nu ai pus prioritate din bios la unitatea optica.
Imediat ce porneste PC apesi tasta DEL, F2 sau Enter(depinde de la PC la PC) si te descurci tu acolo.