| AAAdelin a întrebat:

Sall! Cum pot sa imi ROOT-ez telefonul? Am un Samsung Galaxy Gio. Vreau ca sa stiu cum il pot roota si cum pot sa il fac la loc.
Multumesc anticipat!

26 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Odata root-at nu-l mai poti face la loc + pierzi garantia, nu iti recomand, nu ai cine stie ce avantaje.

| AAAdelin explică (pentru Anonymus314):

Eu am nevoie ca sa il rootez ca nu am destula memorie in telefon, si nu ma lasa ca sa le mut, decat cu niste aplicatii ce ma pun ca sa il rootez si de asta, oricum eu nu mai am garantie la el.
Am o intrebare, daca eu o sa il dau la setarile din fabrica telefonul v-a fii ca nou-nout, asta nu inseamna ca nu v-a mai fi rootat?
Te rog sa-mi raspunzi la intrebarea de mai sus!

| Anonymus314 a răspuns (pentru AAAdelin):

Nu, telefonul odata root-at orice ai face va fi tot root-at.

din acelasi motiv am vrut si eu sa-mi rootez telefonul, cateva aplicatii care merg numai pe telefoane root-ate etc. dar acum observ ca nu-i asa mare chestie, ma rog.

Aici ai un tutorial cum sa rootezi telefonul, ai toti pasii:

http://www.ro-bazar.ro/index.php?option=com_content&id=203:root-gio

Bafta!

PS:Eu am un Huawei U8180

| AAAdelin explică (pentru Anonymus314):

Aha, interesant, dar daca mi-l rootez o sa imi pateasca ceva telefonul, v-a incepe sa"faca fite", aplicatiile vor fi mai periculoase sau ce? Sunt mai nou cu root-ul asta si ma tot enerveaza.
Multumesc!

| Anonymus314 a răspuns (pentru AAAdelin):

Stiu cum e crede-ma laughing)))

cand mi-am root-at telefonul tremuram ca varga laughing

nu e nici o problema, update-ul ala de pe site e unul special pentru telefonul tau, nu o sa faca fite stai calm. Aplicatiile nu au cum sa fie periculoase...

| Anonymus314 a răspuns (pentru AAAdelin):

De fapt s-ar putea sa ma inselhee hee, poti sa-i dai un-root dar nu stiu, nu am dat pana acum... probabil nici nu voi mai da.

| AAAdelin explică (pentru Anonymus314):

Multumesc si imi pare bine ca am cunoscut o persoana cu care am ceva in comun, si este de bun gust, si... asa de final... inainte sa te sacai de tot cu root-ul asta, dupa ce il rootez aplicatiile vor putea accesa fisierele ascunse ale sistemului de operare, adica v-a trebui ca sa fiu mai atent la ceea ce instalez?
daca vrei sa mai vb da-mi id la mesaj impreuna cu raspunsul.
Multumesc din nou!

| Anonymus314 a răspuns (pentru AAAdelin):

Cu placere, sunt aici, esti aici, suntem aici sa ajutam lumea happy.

Nu stiu de unde ti-a venit ideea asta cu sacaitul, nu ma sacaie, te ajut cu placere, dar o sa continuam discutia aici pentru ca nu prea imi place sa vorbesc pe mess, sau prin mesaje, aici cand lumea cauta pe google: Samsung galaxy gio root, va ajunge la discutia noastra, nu e cool?

Bun, back to work:

da, va trebui sa fii putin mai atent pentru ca unele aplicatii iti sterg fisiere din telefon, cel mai bine ar fi sa-ti instalezi un antivirus, gen: avast.

Bafta!

| AAAdelin explică (pentru Anonymus314):

Mersi!
GATA! I-am dat Reboot! Acum sa vedem ce a iesit!

| Anonymus314 a răspuns (pentru AAAdelin):

Ok, imi zici si mie.

| AAAdelin explică (pentru Anonymus314):

A Mers! O singura chestie e mai naspa ( ceea ce se intampla si inainte) M-i se incarca cam greu lista de programe din manager imediat dupa pornire. Ce sa ii faci, traim in epoca vitezei.
Mersi mult din nou pentru link.

| Anonymus314 a răspuns (pentru AAAdelin):

Nici o problema, vezi ca trebuie sa descarci un program SuperUser de pe play.google.com, acesti program ii va da unui alt program care necesita root, acces de SuperUser, adica acces sa stearga sau sa scrie informatii, ai un log special cu activitatile lor, sa nu te traga cumva pe sfoara laughing.

Cat despre viteza... Asa e si la mine...

| AAAdelin explică (pentru Anonymus314):

Ce diferenta!
Eu folosesc IGo pentru GPS si cand era in telefon imi lua 29 mb si acum numai 17!
Ce poate face un card!

| Anonymus314 a răspuns (pentru AAAdelin):

Ai tot timpul din lume sa te delectezi cu el, vezi sa te tina bateria.

| AAAdelin explică (pentru Anonymus314):

Mi-a instalat el superUser si nu stiam ce e cu el, mi-a aparut ceva pe ecran, iar cand l-am pornit a aparut ceva tot de la o aplicatie cu SuperUsr asta si atunci nu stiam ce e cu el.

| Anonymus314 a răspuns (pentru AAAdelin):

Da, pai cam asta a fost,

Ejoy!

| AAAdelin explică (pentru Anonymus314):

Bateria e partea naspa, dar ma descurc eu. Trec si peste asta cu prietenii mei de pe TPU!

| AAAdelin explică (pentru Anonymus314):

Mersi!
Mai vorbim noi, si daca tot suntem la "vorbit" uite si tu ce am mai vorbit! Bietii oameni. daca o sa faca cum ai spus tu, sa caute pe Google si sa intre aici, nu stiu de unde sa inceapa sa citeasca rolling on the floor

| Anonymus314 a răspuns (pentru AAAdelin):

O sa se descurce ei cumva laughing

Bafta!

| AAAdelin explică:

Daca vrei sa joci jocuri downloadate in PC, tu le downloadezi in format apk si deci nu trebuie decat sa le muti in memoria cardului sau a telefonului sa le instalezi si... GATA! Daca nu merg inseamna ca ti-au detectat cei de la google play ca sunt hackuite (asta mai rar se intampla ).
O intrebare : Cum ai ajuns aici?
P.S. Androidul nu e ca IOs-ul care trebuie jerbreak-uit(sper ca am scris bine)ca sa iti iei jocuri din afara la google play, doar o sa iti ceara o data permisiunea de a instala aplicatii " nesigure" sau"necunoscute".

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe site-ul "http://www.droidul.info/cum-sa-faci/" si urmeaza instructiunile de acolo

| Drami a răspuns:

Salut!
Pentru a roota relefonul ai nevoie de aplicatia KingRoot-http://www.kingroot.net/ si poti retrage rootul cu KingUser care iti va aparea dava rootezi telefonul cu KingRoot.

| Ilies_Alexandru_1981 a răspuns:

Cum ai scris mai in jos ca nu te lasa sa instalezi aplicatii. Nu trebuie sa-l root-ez ca poti sa-l faci dand reveniti la setarile din fabrica

| Mihai_Claudiu_1998_CI3u a răspuns:

Salut! Cum as putea sa-mi schimb fontul telefonului fara root, am un Allview easy.