| IonutRazvan a întrebat:

Sall Funda pentru cine stie...

Am un Tub de bass auto si in jurul boxei are niste lumini vreo(5-6) leduri care se aprind albastru la 12 v! Vreau sa stiu cum pot sa le fac sa aiba jocuri de lumini... chiar daca nu dupa muzica da sa aiba jocuri de lumini sa palpaie?

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Daca vrei poti sa le pui sa cante dupa muzica ori punandu le in paralel cu difuzorul ori pe un canal separat al amplificatorului. daca nu...sa faci tu un joc de lumini...nu cred ca te pricepi asa bine in electronica asa ca ramai la cele 2 variante

| IonutRazvan explică (pentru ombladon):

Deci daca le, leg unde leg tubu de bass la amplif se vor aprinde ritmic dupa muzica?

| ombladon a răspuns (pentru IonutRazvan):

Da,dar trebuie sa pui o rezistenta pe + ledurilor

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai variante multiple de jocuri de lumini, acţionate de muzică sau de un ritm oarecare. Înstalaţia e simplă datorită consumului mic iar dacă ai pe cineva care se pricepe cât de cât la electronică ai aici nişte scheme : http://www.da4design.com/scheme-electronice-jocuri-de-lumini.htm