| NOname0917 a întrebat:

Sall'tare. Am o problema, pentru cine se pricepe. Mi-am formatat calculatorul acum vreo saptamana si problema este cu netul. De vreo doua zile merge pe apucate, acum merge peste vreo ora nu mai merge apoi iar merge peste nu stiu cat timp la fel. Am zis ca e vreo defectiune de la ei, dar totusi modemul e ok.. deschid pagina se incarca se incarca si tot asa dar nu da nici eroare, nici ca vrea sa mearga.. stiti cineva vreo solutie ceva? aveti funda

Răspuns Câştigător
| ionut7x7 a răspuns:

Nu ai instalat bine placa de retea sau nu ai instalat bine windows-ul
FUNDA

| NOname0917 explică (pentru ionut7x7):

Si ar trebui sa instalez din nou driverele?

3 răspunsuri:
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Fă aşa, deschide un command prompt, vezi ce ip are router-ul ăla, sau modem ce naiba e, dar tot funcţie de router presupun că are, şi dă-i un ping cu în command prompt acolo, scriind " ping IP -t ", în acelaşi timp, deschide alt command prompt, şi da un " ping www.google.ro -t ", şi urmăreşte cele două ferestre, în momentul în care începe să-ţi dea request time out sau să-ţi mărească răspunsul, dacă pe partea cu ping-ul local gen, 192.168.2.1, în timpul cât pe partea cu ping-ul al google, rămâne constant 1-2ms, înseamnă că problema e de la provider. Dacă în schimb când îţi dă pe ping-ul cu google ping mărit sau request time out, în acelaşi timp şi pe partea cu ping-ul local îţi creşte timpul de răspuns considerabil sau îţi dă şi acolo request time out, problema e de la modem. Pentru a diagnostica mai departe răspunde aici, cu ce se întâmplă cu cele două ping-uri. Sau da-mi un buzz pe adrian_geicu.

| ionut7x7 a răspuns:

Dezistaleazo si reinstaleazo si dai restart la pc dupa instalare si daca tot nu iti merge, inseamna ca e de la windows, nu e instalat complet sau corect