| nuckleu a întrebat:

Ajutati-ma va rog: cum pornesc calculatorul, toate nucleele procesorului sunt incarcate la maxim (100%) si temperatura tot creste.
Ce trebuie sa fac sa nu mai fie in full load ca nu i-am facut nimic, azi dimineata am descoperit cand am deschis programul core temp si am vazut ca temp era de 60 grade si toate cele 4 nuclee erau incarcate la maxim.
P.S. procesorul este AMD Athlon ii X2 640, iar coolerul este stock.

Răspuns Câştigător
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

E o setare in bios care permite procesorului sa foloseasca nucleele in functie de procesele pe care le intretii pe PC.Adica nu trebuie sa se incarce la maxim cand scrii in Word, de exemplu.

Ori nu ai activat setarea aceea ori ti-a puscat vreun condensator pe placa de baza si da tensiune random pieselor in mod random.

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Virusi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi in task manager si vezi ce proces iti duce procesorul la max.Da-i kill, si daca nu vrea, ii faci o devirusare.
Ce treaba are praful si lipsa unei ventilatii, cu frecventa ridicata?!?

| Sonic2070 a răspuns:

Oare nu e plin de praf pe dinauntru?

| vasvas63 a răspuns (pentru Sonic2070):

La asta ma gandeam si eu

| Sonic2070 a răspuns (pentru vasvas63):

Desfal si daca ai o pensula foarte fina sa il cureti, ar fi excelent, daca nu incearca sa il cureti cu o carpa, dar in locurile unde vezi ca nu is foarte multe componente marunte, sa nu le rupi sau ceva, ai grija cu el, poti sa il duci la un service daca nu si acolo il curata cum trebuie. Bafta

| nuckleu explică:

Multumesc pentru raspuns "AlecsR" o sa ma uit prin bios pe la setari.
Nu este plin de praf, am foarte mare grija de componente si de intreg calculatorul.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru nuckleu):

Cu placere, sper sa te ajute!