| codrutz0000 a întrebat:

Am Si eu o problema la Pc, Deci nu stiu ce sa-i mai fac, cand bag ceva un CD normal chiar daca nu are nimic pe el, nu il citeste in My Computer ( Am win 7) Iar azi dimineata bagai Nfs most wanted si nu il citeste, dar acum vreo 2-3 luni mergea.
A si In My Computer am doar BD-ROM Drive (E), BD-ROM Drive (H) Si Floppy Si Local C si D, dar jocurile merg pentru ca le-am mai jucat pe calculator, Plz spuneti-mi Funda big grin, P.S. scuzati categoria nu stiu sigur daca e bine.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După cum văd eu denumirile de la unitățile optice (mă îndoiesc că ai BluRay), alea sunt virtuale (DaemonTools, Virtual CloneDrive), ceea ce înseamnă că unitatea ta optică nu funcționează la nivel de hardware.
Intră în bios și vezi dacă o recunoaște acolo; cu unitatea închisă, încearcă să verifici cablurile și conectica să fie ok.
Dacă nu îl detectează în BIOS, nu are cum să îl folosești în sistemul de operare (nu e plug&play) deci necesită atenție hardware sau eventual schimbare.

| codrutz0000 explică (pentru anonim_4396):

Vlad, Daca se poate un pic mai explicit? big grin

| codrutz0000 explică (pentru anonim_4396):

Vlad vruiam sa zic ca, ma feream cum intru in BIOs... Ca nu am umblat niciodata pe acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru codrutz0000):

Intri in BIOS apasand, nu tinand apasat (pac-pac-pac, eng: press the button, not hold) butonul DEL sau F2 (conteaza de placa de baza).
Odata intrat in BIOS, vezi la meniul principal MAIN sau Peripherals Device (acolo unde ai notat si hardul) - http://imageshack.us/photo/my-images/59/dsc00274zs.jpg/

Dacă vezi hardul (înseamnă că e IDE sau ai Sata Raid off) și atunci trebuie să tragi un ochi în unitate! - dacă atât hardul cât și unitatea optică e pe IDE (bandă lată gri) atunci ai nevoie de jumper (piese mici care închid un circuit) pozitionat altfel (una master, cealalta slave).
Dacă sunt pozitionate fiecare pe bandă individuală și tot nu merge (și în trecut a mers, atunci sistemul necesita atenție hardware (cineva care se pricepe) sau schimbată unitatea optică

| codrutz0000 explică (pentru anonim_4396):

Mda din cate am vazut, la mine sunt alea pe IDE( CUm ai zis tu banda lata gri) Dar faza e ca la mine le arata intr-o alta ordine : Si am pe acolo SATA 1 Sata 2 inca 2 chestii si IDE CONFIguration

| anonim_4396 a răspuns (pentru codrutz0000):

Faci o poză și îți voi putea spune mai cu exactitate happy

| codrutz0000 explică (pentru anonim_4396):

VLad uite, totul incepe cand cam aproape de fiecare data cant pornesc PC imi intra in asta :http://imageshack.us/photo/my-images/194/20130426081124.jpg/, Asa apoi dau ''DEL''( DUpa cum arata poza si intra in BIOS. In BIOS am facut 2 poze pentru ca probabil sunt in altfel nu ca la tine :http://imageshack.us/photo/my-images/46/20130426081149.jpg/ Si http://imageshack.us/photo/my-images/715/20130426081207.jpg/. Asa Iar mai am o mica problema care nu ma lasa sa pornesc calculatoru dar, de fapt am reusit, Daca te uiti in prima poza Imi zice sa apas F9, ei eu acolo Tree sa aleg defiecaredata cand pornesc PC SATA: Samsung... PT ca ramane mereu lasat 1st Flppy Driver Si uite si poza :http://imageshack.us/photo/my-images/19/20130426082725.jpg/

| codrutz0000 explică (pentru codrutz0000):

A Vlad gata l-am facut mi-a aparut in my conmputer DVD-Rw Drive (F) Am trecut pe master slave cum ai zis tu, Multumesc ft mult Daca poti sa-mi zici ID, Din partea mea ai un mare 10 Cum sa-r zice, nu il faceam fara tine, asa ma-i scutit si de dus la IT, Multumesc, ID plz

| codrutz0000 explică (pentru codrutz0000):

Ce naiba iar disparu LOL rolling on the floor))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru codrutz0000):

Mulțumesc frumos pentru aprecieri și mă bucur că te-am ajutat. Pare rău că nu am răspuns mai devreme dar am fost plecat câteva zile (relaxare) și asta este... cât despre id, mă poți căuta pe net după nick și vei găsi adresa de gmail la care răspund destul de repede (add nu dau decât celor care mă cunosc personal și cu care țin legătura)

| colcer a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut Vlad am si eu aceeasi problema si nu stiu cum sa o rezolv, ma poti ajuta?

13 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Te-ai gandit ca poate sa fie si dvd- writer-ul de vina?
Incerca cu unul de la un prieten si intra in control panel si verfica setarile din auto-play.
Succes!

| codrutz0000 explică:

Vlad daca se poate putin mai explicit?

| codrutz0000 explică:

ADica cum intru intru in BIOS ( Recunosc am auzit, dar n-am unblat pe acolo niciodata )