| KobraXS a întrebat:

La un pc cu 1 gb ram si procesor Intel celeron 430 de 1.8 GHZ cat de mult as putea creste frecventa la procesor prin overclock? Si cat de mult s-ar incalzi daca am coolerul original al calculatorului de 2273 rotatii pe minut daca azi am facut overclock de la 1.8 GHZ la 1.9 GHZ si temperatura lui a crescut cu 3 grade celsius? Dau funda mare, mare...big grin

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Il urci atat cat merge normal si nu da bluescreen-uri, sau nu "ingheata" imaginea, dar cresti frecventa in pasi marunti.

| KobraXS explică (pentru ombladon):

Da,cresti cu maxim 200 de MHZ pe zi daca nu risti sa-l arzi.

10 răspunsuri:
| persseuss a răspuns:

Nu prea mult, programelele astea doar iti distrug pc ului, parerea mea.

| KobraXS explică (pentru persseuss):

Da,daca nu stii ce faci si cresti din prima frecventa cu 1 GHZ

| iamSeBy a răspuns:

Pai ai puteasa il duci la 2 GHz si ceva, dar nu iti recomand. Daca chiar vrei sa faci asta, nu il duce mai departe de 2GHz, pentru ca o sa se frigawinking
Daca o sa se friga, temperatura este destul de mare, habar nu am cat. Dar, chiar daca o sa ii cresti frecventa, din cauza supraincalzirii tot cam aceleasi rezultate o sa ai, nu o sa fie mai rapidwinking

| KobraXS explică (pentru iamSeBy):

Pai nu inteleg! Daca pana acum l-am dus la 1.9 GHZ si temperatura sa maxima a fost 51 de grade, l-as putea duce cu cate 100 MHZ pe zi pana la 2.5, si nici atunci n-ar ajunge la 80 de grade, pun pariu.

| ombladon a răspuns (pentru KobraXS):

Nu ai cum sa-l duci pana la 2, 5 Ghz, sigur nu o sa-ti mearga.Eu un Athlon 3000+
l-am dus de la 2000 la 2300, peste 2300 imi dadea erori.

| iamSeBy a răspuns (pentru KobraXS):

Cu cat frecventa e mai mare cu atat creste mai tare temperatura. Daca de exemplu pentru aia 100MHz de la 1.8 la 1.9 a crescut cu 10 grade sa zicem, pentru urmatorii 100MHz de la 1.9 la 2.0 ar putea creste cu mai mult de 10 gradewinking Dar nu sunt sigur daca chiar poti sa il duci pana la 2.5. Cred ca maximul e undeva pe la 2.2-2.3... Maxim 2.4 thinking

| KobraXS explică (pentru iamSeBy):

Da,ai dreptate.Nu o sa-l duc nici pana la 2.5 GHZ, nici pana la 3 GHZ, o sa-l duc pana la 2 GHZ si-l voi lasa asa.Si treaba cu temperatura nu e nici chiar asa.Azi am mai adaugat 100 MHZ, deci am ajuns la 2 GHZ, si temperatura sa maxima acum este de 52 de grade, iar cand procesorul nu incarca nimic este 44-45 de grade.Pana la 2.5 GHZ o sa-l pot duce, dar mi-e frica ca poate se va arde sau cine stie ce i se va intampla, deci nu voi risca.O sa-l las la 2 GHZ sau 2 GHZ 100.Multumesc de ajutor.

| KobraXS explică (pentru ombladon):

Da,dar stii ce se spune despre procesoarele AMD? Ca nu rezista la mai mult de 70-80 de grade.Nici nu intentionez sa-mi duc procesorul la 2500 MHZ, nu vreau sa risc sa se arda.Multumesc foarte mult de ajutor

| BlacK_8915 a răspuns:

Nu poti multa maxim 2 GHZ fiindca s-ar putea arde procesorul!

Multa bafta, PACE!