| bogdanz04 a întrebat:

mi-am cumparat un router wireless TP-LINK model TLWR841ND si nu stiu cum sa-l setez ca sa mearga si la un laptop si la calculator(am windows xp la amandoua), ma puteti ajuta? Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Baga CD-ul in calculator, nu-ti trebuie CD-writer ci numai citire. De altfel poti merge la un calculator care are si-ti notezi pasii de urmat, nu sunt foarte multi.
2. Poti cumpara un cablu de conectare.
3. Sper ca n-ai uitat ca router-ul trebuie conectat la firul prin care primesti internet.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prima data va trebui sa configurezi router-ul, conform manualului (CD) pe care l-ai primit la cumparare.
Pentru pc o sa ai nevoie de un adaptor wireless, daca vrei ca si la acesta sa ai semnal wireless. De asemenea il poti conecta la fel ca si modemul, cu un cablu de conectare, trebuia sa-l fi primit si pe acesta. Succes si numai bine!

| bogdanz04 explică (pentru Ioandelasal):

Stiam de aceasta optiune dar am 3 probleme in legatura cu asta:
1) laptop-ul meu nu citeste CD/DVD(nu are un cd-riter), citeste doar sticuri
2)cand am cumparat acest produs nu am primit cablul de conectare
3)de cand am bagat in priza produsul cumparat conectarea directa la calculator nu poate fi realizata orice as face imi apare la conexiune ''limited or no conectivity''

| bogdanz04 explică (pentru Ioandelasal):

Si cat costa un cablu de conectare si de unde il pot cumpara(din ce fel de magazin)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bogdanz04):

Nu stiu cat costa, eu l-am primit impreuna cu router-ul. Il gasesti in magazinele de calculatoare sau cele online.

| Ioandelasal a răspuns (pentru bogdanz04):

1.Baga CD-ul in calculator, nu-ti trebuie CD-writer ci numai citire. De altfel poti merge la un calculator care are si-ti notezi pasii de urmat, nu sunt foarte multi.
2. Poti cumpara un cablu de conectare.
3. Sper ca n-ai uitat ca router-ul trebuie conectat la firul prin care primesti internet.

| script a răspuns:

In general la celelalte routere il setai accesand 192.168.0.1 la browser-ul care il folosesti... bafta la configurat