| Nero a întrebat:

Sall TPU,
Recent am achizitionat un pc Dell vostro 230 (slim tower)
Proc:Intel quad q9400 2,7 ghz
4 gb ddr3 1333 mhz
hd 250 Western Digital
etc.
Acum imi dau seama ca,,,,,, carcasa e destul de subtire si e posibil sa nu imi incapa o placa video decenta (in lungime de la placa de baza spre marginea carcasei) as cumpara un radeon hd 6670 2gb ddr3
are slot pci xpres x16
Si o alta problema ar fi sursa de 250 de wati:\
Intrebarea mea este... Daca cumpar o carcasa noua full tower cu sursa de 480/500 de wati, placa de baza v-a suporta o placa ddr5 spre exemplu?
Voi reveni cu poze in comentarii

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu poti pune decat placa low profile!
Adica asa: http://i.neoseeker.com/......LP%203.jpg
Pe care nu stiu unde o gasesti! Iar placa de baza nu o poti pune in alta carcasa pentru ca e atipica!

| Nero explică (pentru K0sti):

Cum adica e atipica?

| Nero explică (pentru K0sti):

Bine dar nu inteleg care e problema, placa de baza e prinsa in suruburi de carcasa, dc nu as putea sa o mut in alta carcasa?

| K0sti a răspuns (pentru Nero):

Ia ghici! Pentru ca e atipica, ti-am spus, alta geometrie, alta distanta intre gauri, etc.
Cu unii dintre voi, chiar e pierdere de timp!

| Jipa95 a răspuns:

Placa video, incape. Vezi tu ventilatorul acela dupa placa video, eh in momentul in care montezi placa, va sta cu acel ventilator pozitionat in jos. Sursa aia de 250w numai la p4 mai vezi. Nici sa nu te gandesti sa-ti pui placa video cu sursa aia. Pentru ce ai tu acolo punand si placa video pe care o vei achizitiona la socoteala un HP : http://www.emag.ro/......DYYRRBBBM/ este arhisificient. Astazi mi-a ajuns si mie sursa. Silentioasa, eficienta 82, pfc activ, dual rail, etc. Si sa nu uiti sa iti iei hd 6670 varianta GDDR5 a placii, nu cea ddr3. Fata de cea pe ddr3 are o latime de banda mult mai mare.

| Nero explică (pentru Jipa95):

Multumesc pentru raspuns.Am masurat zona intre slotul pci si carcasa si este de aproximativ 7 cm. Ajunge atat? :?

| Jipa95 a răspuns (pentru Nero):

Ajunge dar este cam la limita. Si vezi ai grija ce faci cu sursa ca aia de 250w nu o tine.