| anonim_4396 a întrebat:

Sall...vreau sa cumpar un sistem genius 5005 de la un prieten..si sistemu are 5 sateliti de 15 w si ma gandeam daca in loc de 15 w pot conecta 2 boxe de 100w fiecare (cred ca sunt de 100w, mai mult nu au cum)...o sa se arda subwoofer ul?

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Se pot arde finalii, oricum nu o sa se auda mai tare...

1 răspuns:
| stlucian a răspuns:

Poti lega linistit 2 boxe mai mari ca purere in loc de 2 sateliti.DAR AI GRIJA CA IMPEDANTA(ohmi) SA FIE CEL PUTIN EGALA DACA NU MAI MARE un pic decat a satelitilor.IN niciun caz ma i MICA! Subwoofer-ul are amplificatorul separat fata de sateliti.Chiar si 4 boxe de 100W nu afecteaza cu nimic! PUTEREA de iesire NU se modifica daca impedanta e aceeasi(aproximativ 10-12W reali). Daca in loc de 4 ohmi pui de 8ohmi puterea se injumatateste