| HardCore7750 a întrebat:

Salut, aceste 2 componente PC sunt bune de gaming?
Procesor Intel Pentium Dual-Core 2.9 ghz G2010 cu nuclee ivy bridge
Iar placa video AMD Radeon 6570 1GB DDR3
Care are cel mai bun raspuns Primeste FUNDA

Răspuns Câştigător
| ITHelper a răspuns:

Oo, acum da. asa e perfect, astia 4gb completeaza tot, poti chiar sa ti un server de metin, care iti ocupca 2gb din RAM dar, daca ai 4, o sa ruleze ca si cand ar fi leberi toti 4.
Este foarte bun pc tau.te felicit happy

39 răspunsuri:
| MysteryMen a răspuns:

Raspunsul cel mai bun este DA sunt bune nu pot spune ca nu dar mai bune ar fi un procesor I7...si o placa NVIDIA 2 gb dar sunt bune si acestea pentru gaming

| HardCore7750 explică (pentru MysteryMen):

Merge NFS the run, gta 4, euro truck smulator 2, pes 2013, nfs world/Carbon etc, call of duty 4, grid 2 si assassin cred 2?

| MysteryMen a răspuns (pentru HardCore7750):

Pai Assassin's Creed 2 are cerintele Processor: Intel Core® 2 Duo 1.8 GHZ or AMD Athlon X2 64 2. 4GHZ
RAM: 1.5 GB Windows® XP / 2 GB Windows Vista® – Windows 7®
Video Card: 256 MB DirectX® 9.0–compliant card with Shader Model 3.0 or higher. La mine merge pe laptop la procesor Intel I5 2.66 GHz si placa video Intel Hd graphics care e mult mai proasta decat a ta deci iti merge acum o sa iti dau cerintele de sistem la celelalte. Unele poate sunt mai mari da o sa iti mearga si daca ai putere mai mica. Nfs The Run: CPU: 2.4 GHz Intel Core 2 Duo
MEMORY: 2 GB RAM
VIDEO CARD : 512 MB MEMORY
Gta 4tonguerocessor: Intel Core 2 DUO @ 1.8 GHz/AMD Athlon 64 X2 @ 2.4 GHz; Video Memory: 256 MB
Euro Truck Simulator 2: CPU: 2.0 GHz Core 2 Duo; Graphics: 256 MB
Pes 2013: Intel Pentium IV 2. 4GHz or equivalent processor
1GB RAM
DirectX 9.0c compatible video card. 128MB
Nfs World:CPU: Intel P41.7 GHz (maybe 2. 0GHz
* RAM: 1Gb Win XP, 1.5Gb Vista
* HDD: 2 GB free disk space
* Graphics: 256 MB Graphics Memory with shader 2
Call of duty 4:CPU: Intel(R) Pentium(R) 4 2.4 GHz or AMD(R) Athlon(TM) 64 2800+ processor sau 1. 8Ghz Dual Core Processor sau mai bune
RAM: 512 MB RAM (768 MB pentru Windows Vista, W7)
Spatiu pe Disk: 7 GB
Placa video: NVIDIA(R) Geforce(TM) 6600 sau mai bune
sau ATI(R) Radeon(R) 9800
Ti-am pus aceste cerinte ca sa vezi cu ochii tai ca merg. Deci merg aceste jocuri aceste cerinte sunt cerintele minime iar tu ai mai mult de atat sper ca te-am ajutat, iar daca nu te doare mana poti sa imi dai o fundabig grin mersi anticipat

| Băă_Bogdan_1994 a răspuns (pentru HardCore7750):

Ar trebui sa mearga

| Me2 a răspuns:

Cam slabe (aici ma refer in special la placa video)
Ai deja o placa de baza pentru acel procesor sau intentionezi s-o cumperi
eu as merge pe un quad core amd 315 lei + un gt630 ddr5, sau mai bine un hd 7750, daca vrei sa joci jocuriile mentionate la detalii bune si cu un fps ok

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Dar merge bine pe jocurile NFS the run, gta 4, euro truck smulator 2, pes 2013, nfs world/Carbon etc, call of duty 4, grid 2 si assassin cred 2? macar astea si daca am 4 gb ram poare o sa mai adaug pan la 8 gb
linkul cu PC-ul; http://www.emag.ro/......E01KNBBBM/

| Me2 a răspuns (pentru HardCore7750):

In 1200 lei iesi mai castigat cu o platforma trinity
-quad core bun
- placa de baza ok
- 4gb ram cu 1866mhz pentru a ajuta grafica integrata din procesor
- hdd de 500 gb
- Placa video n-am pus, placa video din procesor e peste acel 6570 din pc-ul care mi l-ai aratat
carcasa+sursa care va tine bine sistemul
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/638682/

Crede-ma ca este mult mai performant, grafica integrata din acel procesor este un 6670, doar ca i s-a schimbat numele, ai quad+6670 nu dual+6570, e mai bine cu mult

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Quad core inseamna 4 nuclee Dual care inseamna 2 nuclee
nu ca o schimbat numele
Si eu nu vreau sa joc jocuri de astea mari, din astea mai "cunoscute", dar PC-ul care ti l-am aratat de ce nu ii asa bun pentru gaming are procesor cu nuclee ivy brigde si la rami o sa mag bag inca 4 gb
Si cum e PC-ul din link toate piesele placa video rami si procesorul fac o echipa buna, nu? sau cum?

| Me2 a răspuns (pentru HardCore7750):

Eu nu vorbeam de procesor cu schimbatul numelor, vorbeam despre placa video integrata din procesor, care e un 6670, mai buna decat 6570, iar procesorul e quad core nu dual, iesi mai castigat in aceiasi bani, sa stii ca gta iv e un joc "mare" si daca vrei sa-l joci fluent ai nevoie de quad, recomandarea mea eu zic ca e mai buna decat cel gata asamblat, ai quad+ 6670 nu dual+6570, 50% mai performant tot in 1200 ron, daca vrei sa arunci banii pe pc-ul acela de pe eMAG, fa ce vrei sunt banii tai, dau eu ti-am recomandat ce-i mai bun nu ca ma aflu si eu in treaba
Si da, piesele din acel link care ti l-am recomandat fac o echipa minunata, pe viitor mai adaugi inca 4-8 gb ram 1866 mhz si gata, iar daca vezi ca placa video integrata nu mai poate cumperi una separata, nu-i bai

| Me2 a răspuns (pentru HardCore7750):

Ca nu poti avea si quad si placa video buna in 1200 lei, cand vezi ca placa video integrata nu mai poate, pui un 500-600 lei si cumperi ceva bun

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Placa video nu ii intergrata in procesor, si tot nu pricep de ce nu ii buna pentru jocurile de azi

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Si pe siteul game debate zice ca imi merge nfs the run la mediu iar gta 4 de la mediu la mare

| Me2 a răspuns (pentru HardCore7750):

Ma, tu nu intelegi, procesorul pe care l-am pus eu are placa video integrata, nu cel de pe eMAG aia e dedicata, dar eu am zis ca placa video integrata din procesorul meu e mai buna decat cea de pe eMAG

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Placile intregrate nu sunt bune, sau nu stiai

| Me2 a răspuns (pentru HardCore7750):

Placiile integrate, dar placa integrata din acel procesor este la nivelul unui 6670, nu un amarat de 6570, asta e, daca esti incapatanat ce sa-ti fac, cumpara ce vrei sunt banii tai

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Si care piesa nu e buna din pc? placa video, de ce daca ii ddr3 si latime de banda 21gb/s
Si te rog nu mai imi da alte modele de placi, vreau sa imi zici ce jocuri merg nu imi zice ca cam slabe sau nu stiu ce, zim doar ce jocuri merg ok?

| pozeanimate a răspuns:

Nu prea
daca vrei sa stii care este bun, cauta jocul care vrei sa joci
de exemplu battlefield 3
si compari cerintele minime
Cerinte de sistem minime pentru Battlefield 3:
OS: Windows Vista or Windows 7
Processor: Core 2 Duo @ 2. 0GHz
RAM: 2GB
Graphic card: DirectX 10 or 11 compatible Nvidia or AMD ATI card.
Graphics card memory: 512 MB
Hard drive: 15 GB for disc version or 10 GB for digital version

cel mai bine care suporta direct x 11
daca se incadreaza in cerintele jocului, e bun

| HardCore7750 explică (pentru pozeanimate):

Baiu ii ca jocul cere Intel core 2 duo el ii dual core diferenta de performante, dar oricum merge? am si 4 GB rami

| ITHelper a răspuns:

Pai, Procesor Intel Pentium Dual-Core nu este el cel mai performant, dar poti sa te joci foarte multe jocuri (FPS mai ales), Ruleaza foarte bine counter-stricke, metinul, assassin`s creed, prince of persia, NFS, e bun happy
Iar placa video AMD Radeon Este foarte buna la performanta pc-ului, ruleaza foarte bine, si nu se blocheaza, dar cand vine vorba de jocuri, eh..scartaie.
Da oricum, in combinatie cu Procesorul Intel Pentium Dual-Core, fac o echipa buna, si sunt bune pentru gaming happy
Sper ca te-am ajutat!

| HardCore7750 explică (pentru ITHelper):

Face echipa mai buna si cu 4 gb rami?

| HardCore7750 explică (pentru ITHelper):

Imi dai adresa ta de mess? sa mai vb acolo

| Me2 a răspuns (pentru ITHelper):

Uita-te si la recomandarea mea de mai jos, e mai performanta, are quad+un 6670 + 4 gb ram 1866 mhz, ajuta enorm integrata din a8 5600k

| ITHelper a răspuns (pentru Me2):

Da este performanta, dar v-a avea problema cu ea la anumite jocuri, pentru ca atunci cand v-a incerca sa se joace un anumit joc cu grafica MARE, placa va incerca sa faca cat mai multe, pentru a "arata ca este buna". dar nu v-a rezista prea mult, se va uza prea mult la fiecare joc, si pana la urma se v-a strica, sau ii va da anumite erori, cum ar fi BSOD, si este foarte enervant, iar placa video AMD Radeon 6570 1GB DDR3, in combinatie cu 4gb RAM, este OPTIMA, si de fiecare data cand ruleaza un joc, v-a da acelasi rezultat BUN, fara sa incerce "mai mult". ca sa explic asa..mai pe inteleseul tuturorwinking

| Me2 a răspuns (pentru ITHelper):

Am un prieten cu 5800k + 8gb ram dual channel la 2400 mhz, nu are nici o problema, bf3 pe 1280x1024 pe medium rupe, si nu va avea nici o problema, si nu incarca "mai mult", pur si simplu frecventa ridicata de la ram ajuta integrata din procesor, nu o solicita sau ceva de genu sa o faca praf, ca doar nu joaca pe 4 monitoare cu detalii la super mega ultra high

| ITHelper a răspuns (pentru Me2):

Da, e buna, dar in cazul lui MyExpert, NU are rost sa aiba o placa ca aia, cea pe care o are in prezent este suficient de buna pentru componentele pc-ului lui.

| HardCore7750 explică (pentru ITHelper):

Deci ii bun tot PC-ul, nu e nici o piesca care sa imi faca necazuri nu?

| ITHelper a răspuns (pentru HardCore7750):

Da, este bun tot. Si..asa zisele "necazuri" apar in timp daca este, dar alea nu apar asa..ca nu au ce face, apar de la probleme software sau hardware. Dar daca nu o sa te complici sa instalezi nu mai stiu ce programe pe el, nu o sa ai nici o problema ani buniwinking

| HardCore7750 explică (pentru ITHelper):

Si nu stiu pe cine sa cred pe tine sau pe electr0

| ITHelper a răspuns (pentru HardCore7750):

laughing Acuma este treaba ta, eu ti-am raspuns la ce ai vrut sa stii(chiar si din experienta).

| HardCore7750 explică (pentru ITHelper):

As zice ca in tine, la celalalt intreb de un PC imi da altu si imi zice de prietenii lui, pe mine nu ma intereseaza de altii, eu intreb de PC-ul asta

| Me2 a răspuns (pentru HardCore7750):

Uite, eu iti recomand inca o varianta mult mai performanta
dual core destul de bun (nu vei simti diferenta intre acest dual core si pentiumul acela)
placa de baza ok
4 gb ram
hdd 500 gb
placa video 1gb ddr5, iti face praf sistemul de pe eMAG
carcasa+sursa ok, va tine configuratia
e de 100 ori mai bun decat cel de pe eMAG, acum faci ce vrei
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/639214/
Cu ala de pe eMAG, vii dupa 2-3 luni si spui, de ce nu imi merge gta 5, de ce se blocheaza gta iv, de ce una de ce alta, cumpara ce ti-am recomandat acum ca doar de asta imi bat gura ca sa te ajut, nu o fac sa ma aflu in treaba, iti recomand ce e mai bun nu ce e mai prost, iar cel de pe eMAG e cel mai prost
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/639214/

Uite placa video din wishlist in actiune
Battlefield 3
http://www.youtube.com/watch?v=u1TCn7CJhLc

Gta IV
http://www.youtube.com/watch?v=EgpiPAkDJ5U

NFS the run
http://www.youtube.com/watch?v=-oR_Ub7_wRw

placa asta are memorie ddr5 si 70 gb/s banda, nu ddr3 si 21gb/s banda cum e cea de pe eMAG

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Teai uitat macar sa vezi daca is compatibile sau le-ai ales numa asa laughing

| Me2 a răspuns (pentru HardCore7750):

Nu le-as fi ales daca nu erau compatibile, ma ocup de pc-uri din 2003-2004 si imi spui acum ca daca sunt compatibile? Vad ca n'ai incredere, ok ma ia ala de pe eMAG si vii aici dupa 3 luni si zici, a aparut nu stiu ce joc si nu-mi merge, apoi eu nu-ti mai raspund

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Si mie nu imi trebuie un PC pe bucati, si pe game debate zice ca merge gta 4, nfs the run

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Pai de unde sa stiu eu de cand te ocupi de PC-uri nici nu te cunosc, si nu imi trebuie un PC pe bucati, raspunde-mi la intrebare: Care dintre jocurile astea merge dar nu sacadat sau altceva: NFS the run
GTA 4
18 WoS Extreme Trucker 2
PES 2013
FIFA 2013
Call of duty 4
euro truck simulator 2
Grid 2
Game debate o zis ca merge unele la medium unele ma mare
ID emilus_popy sa mai vb acolo mai repede ca pe TPU ok?

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Imi raspunzi?

| Me2 a răspuns (pentru HardCore7750):

Iti merg, gta iv pe 1024x768, pe medium cu shadows off, pe la 25-35 fps, cu shadows on, 20-25 fps, cu restul nu cred ca vei avea probleme, gta iv este foarte prost optimizat, in 2008 cere quad core, pune in genunchi si sisteme de 5000 de lei

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Monitorul meu este pe 1024x768, asta inseamna ca imi merg jocurile, nu? nu vb la emilus_popy?

| HardCore7750 explică (pentru Me2):

Salut, am cumparat un PC pe bucati big grin
Imi merge multe jocuri, de ex: NFS The Run, 30 FPS cu toate la ultra, Grid 2, Call of Duty big grin si multe alte jocuri, GTA 4 nu am incercat
Si pana la urma am cumparat asa:
CPU-Intel Pentium Dual-Core 2.9 Ghz
4 Ghz Ram ddr3
GPU- Sapphire Radeon HD 7750 1 GB DDR5
Restul componentelor nu prea conteaza
Ce regret e ca am luat procesorul Dual Core, e foarte slab cand randez video sau la multimedia
Oricum, sfaturile Dvs. au fost foarte utile
Toate cele bune

| ITHelper a răspuns (pentru HardCore7750):

Oo, acum da. asa e perfect, astia 4gb completeaza tot, poti chiar sa ti un server de metin, care iti ocupca 2gb din RAM dar, daca ai 4, o sa ruleze ca si cand ar fi leberi toti 4.
Este foarte bun pc tau.te felicit happy