| andrei690 a întrebat:

Acum ceva timp mi s-a ars siguranta si termorezistorul la un monitor. Placa este ilpi-013 termorezistorul este sck-056(originalul era sck-054 dar presupun ca nu e mare diferenta) iar siguranta originala T2a/250Va. Dupa ce am inlocuit piesele imi arde orice siguranta dar termistorul este ok nu se mai arde ca primul. Am verificat tranzistorii si sunt buni, condensatorii la fel. Tranzistorii sunt SRF5-04 si SRF8-10( npn din cate am aflat) si intre baza si emitorul de pe placa, cu tranzistorii scosi daca pun un beculet se aprinde ceea ce mi s-a parut ciudat si ma duce cu gandul la vreo dioda defecta dar nu sunt in totalitate sigur. Care credeti ca este problema?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate repara.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SRF5-04 si SRF8-10 sunt diode schottky.

| andrei690 explică (pentru anonim_4396):

Oo...deci asa...happy Crezi ca pot sa fac ceva cu placa asta?

| andrei690 explică (pentru anonim_4396):

Ma poti ajuta? Daca vrei iti dau mailul meu

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei690):

Se poate repara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tranzistorul este ala cu 3 picioare care este singur pe radiator.
http://www.ebay.com/......1167866629

| andrei690 explică (pentru anonim_4396):

In poza nu se vede prea bine. De fapt are 5 6 picioare.

| andrei690 explică (pentru anonim_4396):

Ma ajuti sau nu? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei690):

Înlocuiește chestia aia cu multe picioare sau cumpara o placa noua.
Sansele sunt 70%.
Si eu as face la fel.

| andrei690 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos! Daca functioneaza ma intorc si iti dau raspuns castigator! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei690):

De unde esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii atent daca fuzibilul nu este temporizat adica nu are T scris pe el se arde instant.

| andrei690 explică (pentru anonim_4396):

Olt. Ai dreptate cu siguranta chiar am pus una diferita cand am inlocuit-o ultima data si asa a fost

| andrei690 explică:

SAlut No mickey Mouse! Nu am uitat ca ti am promis o funda daca merge monitorul happy. Acum, peste aproape un an de la intrebare scriu din fata lui. Problema nu era ci dioda redresoare strapunsa. Multumesc pentru ajutor!