| ConsularCap5265 a întrebat:

Salut! Am abonament la digi fiber link 100 Mbps, fac un test de viteza si viteza de download e de 90-78Mbps si cea de upload e de 95Mbps dar cand merg de sa descarc ceva un joc,o aplicatie etc nu trece de 12, 10 sau 7-8 cateodata de Mbps are careva o idee despre ce e vorba? Am pus la speed & duplex 100 Mbps si tot cu atat downloadeaza si e vorba pe PC nu pe wireless.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva nu-i in regula! Cel mai mic, la DIGI, este de 500 mbps. Ce router ai? Oricum viteza minimă garantata este 200 download / 100 upload dar asta depinde si de unde downloadezi. Domwnloadul poate trece prin mai multe servere care sunt mai mult sau mai putin performante. Viteza ti-o poti masura cu cu speed test de la DIGI.

| flixbuster a răspuns (pentru Salontanul):

Mai sunt si contracte vechi de 100 Mbps. Pe mine nu ma intereseaza altceva, nu am trecut la ofertele lor de mai multe sute sau mie.

| NLS a răspuns:

Ce fel de cablu ai? (ce clasa de performanta: CAT 4, CAT 5, ? )
Cu toate ca daca obtii 90 in testele de viteza, si la download de aproximativ 8 ori mai putin, NU E CABLUL DE VINA.

Verifica inca o data...
In testele de viteza, valorile acelea sunt exprimate in mbps (megabiti pe secunda)

La copiere si descarcarea de informatie de pe anumite site-uri, valoarea pe care o vezi este data in MB/s (megabytes pe secunda)

Cele 2 nu sunt deloc acelasi lucru.

1 byte are 8 biti, asa ca trebuie sa imparti acei
90mbps la 8, si obtii 11.25 MB/s
sau 70mbps impartit la 8 este 8.75 MB/s

Deci aproximativ valorile tale.
Trebuie sa retii ca viteza variaza putin, in functie de distanta dintre tine si server, cate persoane se conecteaza si descarca simultan de pe acel server, etc, deci nu vei avea mereu viteza maxima de 100mbps (adica 12.5 MB/s)
Este normal sa fie asa, nu ai probleme cu viteza.

DAR, ca sa intelegi, si cu speranta ca nu te incurc mai tare,
si ce spune Hammurabi este foarte adevarat:

Teoretic, legatura ta de net este de 100 mbps (12.5 MB/s)
placa de retea din PC, modemul/routerul, cablurile UTP suporta si ele fara probleme aceasta viteza.

DAR se poate intampla ca de pe un anumit server sa poti descarca doar cu 12 mbps de exemplu (adica 1.5 MB/s!).
Din motive de prea multi utilizatori conectati, distanta pana la server, folosirea unui VPN de catre tine, probleme tehnice cu serverul, etc
(am presupus la inceput ca toate echipamentele tale functioneaza perfect, si pot sustine 100 mbps)

| Hammurabi a răspuns:

Chiar dacă tu poți descărca cu 100 Mbps, dacă serverul de pe care descarci îți dă doar cu max. 10-12 Mbps, aia va fi viteza maximă de download.

| flixbuster a răspuns:

Totul in regula. 100 Mbps e debitul masurat de retelisti - in bits. Asa se fac testele de viteza.

Cand faci download la ceva, softistii masoara in Bytes, respectiv MB/s.

Cheia problemei: 1 Byte = 8 bits. Te-ai prins?