| Dur3x a întrebat:

Am achizitionat de curand un laptop Dell la care am o problema: Nu ține nici un sistem de operare (windows, linux) mai mult de o saptamana. Dupa instalarea unui sistem de operare totul functioneaza perfect, dar, dupa cateva zile, acesta incepe sa se miste foarte greu: porneste cam in 15 min, iar intre sunetul de log on si afisarea desktopului mai trec 10 min, să nu mai zic de accesarea vreunui document sau program. Aveti vreo idee de la ce ar putea fi? Eu unul banuiesc HDD-ul, dar vreau sa ma asigur. Multumesc. ps: Ofer fundă!

7 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Este o problema de hardware. Daca am inteles bine este in garantie.Ar fi cazul sa-l duci de unde l-ai cumparat.

| AdrenalinTm a răspuns:

S-ar putea sa se miste destul de greu HDD ul dar daca l-ai achizitionat de curand nu prea cred uitete sa vezi cate rotatii are si ii la 16 32 sau 64 MB
daca nu cand instalezi vreun sistem de operare incearca sa opresti update sa vezi daca tine mai mult

| Dur3x explică (pentru AdrenalinTm):

Am incercat deja treaba cu update-ul, iar laptopul e SH, d-aia banuiesc HDD-ul.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Dur3x):

Pai mai desfal curata-l de praf schimbai pasta poate merge greoi ca se incalzeste daca nu foloseste un windows live sau linux live
sau incearca ia un SSD daca esti in Italia ia-l de pe
http://www.prokoo.com/......9_847.html
sau daca esti din Milano iti dau eu un hdd l-am avut pe un Sony vaio

| ion1731 a răspuns:

Salut, eu iti propun sa mai instalezi odata sistemul de operare, daca zici ca in primele citeva zile merge bine si iti recomand soft-ul :"aida64", cu care poti vedea ce anume se intimpla cu calculatorul tau si de ce frineaza, si o sa iti dai seama. De ce ai luat Dell? nu-s chiar " de nadejde"- in fine unele modele sunt bune cum ar fi xps... dar majoritatea nu-s bune de loc, data viitoare recomand sa-ti iai un Asus sau un Lenovo din seriile z( 510)... daca l-ai achizitionat de curind, atunci ai face bine sa-l duci inapoi la magazin si sa iti intoarca banii inapoi, si nu-ti mai lua Dell big grin

| Dur3x explică (pentru ion1731):

L-am luat la ocazie, din Italia..are aproape 2 ani jumate de cand il are fostul proprietar.L-am luat deoarece mi-a placut configuratia lui, iar pentru un film si internet e perfect in timpul deplasarilor. Acasa folosesc un Packard Bell, cu care nu am avut probleme deloc in 6 ani.

| OvidiuDrg a răspuns:

Eu tot HDD-ul zic ca ar fi de vina...
Stiu ca asa a patit si un var de-al meu.