| DaFrateEuSunt a întrebat:

Salut! Am castile Riotoro Aviator Classic si recent s-au defectat. Aud doar in casca stanga si daca conectez un alt cablu jack 3.5 mm tata-tata aud bine, dar nu mai functioneaza microfonul deloc.

Prima data cand s-au defectat am luat conectorul asta cu probleme, l-am mutat eu in toate pozitiile si am gasit pozitia in care trebuia sa stea ca sa aud in ambele casti. Am luat scotchul si l-am lipit de telecomanda de unde pot regla si sunetul, ma pot da pe mute sau sa nu mai aud nimic.

A doua oara am incercat dar nu a mai functionat si am renuntat. Am cumparat un cablu jack 3.5 mm tata-tata de 1 metru, dar degeaba - microfonul nu functioneaza.

Ce sa fac? Nu as vrea sa imi iau alte casti pentru ca imi pare o problema prea usor de rezolvat incat sa ajung sa cumpar alte casti.

12 răspunsuri:
| DaFrateEuSunt explică:

Am uitat sa mentionez microfonul si castile depind de un singur fir care este conectat la telecomanda. Asta cred ca reiesea oricum.

| DaFrateEuSunt explică:

M-am jucat putin cu firele si acum sunt de parere ca pentru microfon era un cablu special acela de s-a stricat, iar daca microfonul functiona numai cu ala atunci nu stiu ce sa fac.

| nicu991 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Ai nevoie de un cablu jack 3.5 mm TRRS( adica cu 4 inele).
Ca asta https://www.emag.ro/......DLGGMYMBM/

| DaFrateEuSunt explică (pentru nicu991):

Frate, daca este cum zici tu, voi spera sa te intalnesc in viata asta si sa iti fac cinste cu ce mancare sau bautura vrei tu

| nicu991 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Stai linistit, macar sa-ti rezolvi problema. happy

| DaFrateEuSunt explică (pentru nicu991):

Amuzant e emagul, imi livreaza fix marti

| nicu991 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Ti-l livreaza "ieri" cum ar veni laughing
Ce ti-am aratat eu a fost doar exemplu de ce ai nevoie, poti alege un cablu care-ti place sau pe care consideri ca nu dai o avere. Sunt multe optiuni pe net insa de multe ori dai mai mult la transport decat pe ceea ce ai nevoie.

| nicu991 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Da. pare firav dar are o gramada de reviewuri pozitive. Ia-l pe-asta.

| DaFrateEuSunt explică (pentru nicu991):

Mi-am comandat aceleasi casti in orice caz. firul are o problema din vina mea 100% pentru ca s-a mai intamplat sa trag de firul de la casti cu piciorul si sa cada pe jos. dar am luat si firul numai ca sa ma conving daca era chiar de la fir sau nu, macar sa stiu dupa ce sa fac.
pacat ca au trecut luni bune de cand au iesit din garantie...

| nicu991 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

De ce sa dai alti bani pe acelasi model de casti? Cu cablul ala rezolvi problema la sigur.

| DaFrateEuSunt explică (pentru nicu991):

Le voi returna in orice caz daca va fi totul ok