| AladinManaDeAur a întrebat:

Salut! Am ceva probleme la internet: in teste, am 900mbps download si 800 upload. Ping-ul e 3. Internetul e foarte bun, dar cand e vorba sa descarc ceva, urca pana la 70-80mb/s si dupa scade pana la 20 si asa ramane, nu mai urca. Iar in jocuri, pingul e foarte mare, acele ms-uri. Folosesc un cablu cat 5e de 20m pentru ca routerul e in alta camera si nu pot sta langa el.

7 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Salut Există câteva cauze posibile pentru aceasta situație.

Congestia rețelei: Dacă rețeaua ta este congestionată, poate fi dificil să obții vitezele de care ai nevoie pentru descărcări sau jocuri online. În acest caz, ar putea fi necesar să contactezi furnizorul de internet pentru a vedea dacă pot face ceva pentru a rezolva problema.

Probleme cu cablul: Un cablu de rețea de calitate slabă sau deteriorat poate avea un impact semnificativ asupra vitezei tale de internet. Încercă să verifici dacă cablul este în regulă și să îl înlocuiești dacă este necesar.

Setarea routerului: Asigură-te că routerul tău este configurat corect pentru a obține vitezele maxime de internet. Acest lucru poate include optimizarea setărilor de canal și frecvență de transmisie pentru a minimiza interferența cu alte dispozitive din apropiere.

Probleme cu dispozitivul: Dacă întâmpini probleme cu viteza de internet numai pe un anumit dispozitiv, ar putea fi o problemă cu dispozitivul în sine. Încearcă să conectezi alt dispozitiv la rețeaua ta pentru a vedea dacă problema persistă.

Sper că aceste sugestii te vor ajuta să rezolvi problemele cu viteza de internet. Dacă problema persistă după ce ai încercat aceste soluții, poate fi necesar să contactezi un tehnician sau furnizorul de internet pentru ajutor suplimentar

| AladinManaDeAur explică (pentru DjSannan):

Multumesc mult pentru sfaturi! Voi incerca sa fac tot ce mi-ai spus aici

| DjSannan a răspuns (pentru AladinManaDeAur):

Cu placere

| doctorandus a răspuns:

Nu cred ca exista nicio solutie pe care o poti pune *tu* in practica. Doar providerul de internet ar putea lua astfel de solutii, si nici ala nu poate face din rahat bici.

| VoidEternal a răspuns:

Poți încerca cu un cat6 cat mai de calitate, foarte bine ecranat. Cu cât e mai lung cablul cu atât sunt șanse ca semnalul sa se piardă. Teoretic un cablu utp duce până la 100 de m dar în practică, 20 de m mi se pare mult, mai ales daca ai prententii de ping mic.

Răspuns utilizator avertizat
| qweasz a răspuns:

Este de la SSD-ul folosit.

Fă un test de copiere pe el cu ceva mare de 1 GB sau mai mare și urmărește cu atenție ce viteză ai imediat și dacă scade viteza după aia.

SSD-urile noi cu memorie TLC au protecție la transfer mare de date.

Cele vechi cu memorie MLC nu au protecția asta.

Cele foarte vechi cu memorie SLC foarte scumpe nu au protecția asta.