| daniix a întrebat:

Salut, am cumparat si eu un Nokia n97 de la cineva, din pacate telefonul are instalat Embher Ultimate ca versiune de soft sau ceva de genul..nu stiu exact, stiti cumva cum pot aduce telefonul la softul original? sau cum pot dezinstala acel embher ultimate? dau funda. Multumesc

Răspuns Câştigător
| angelicsin a răspuns:

Vrei doar sa resetezi softul telefonului la conditia de nou sau sa resoftezi telefonul in intregime? daca rei sa resetezi telefonul formeza codul *#7370#, iti va cere codul de securitate care este de regula 12345 daca nu a fost schimbat. si dai ok sau yes sau ma rog ce confirmare vrea constientizeaza ca asta va sterge absolut tot din telefon deci fa-ti backup la contacte sau trecele pe sim. daca vrei sa resoftezi deadreptul telefonul exista 3 modalitati

1 cu OVI Suite (asta va reinstala aceeas versiune de soft care o are telefonul deci tot ca si dupa un hardreset te alegi desi este o optiune daca codul de sigurata a fost schimbat si nu il stii)

2 cu un program specila (nu il spun pentru ca nu vreau sa iti am telefoane pe constiinta daca incearca cineva sa isi faca de cap cu el si e si prea mult de scris despre proces complicat de facut daca nu te pricepi si nu vrei sa te risti dar poti schimba ce versiune de soft vrei in orice liba)

3 la un service costa cam 30 - 40 de lei

1 răspuns:
| angelicsin a răspuns:

Daca codul nu face hard reset incearca acest cod *#7780#... unul din ele este hard si unul soft reset diferenta este ca HardReset-ul sterge absolut tot si softul ramane curat ca scos din fabrica pecand soft reset-ul reseteaza doar setarile nu si aplicatiile sau datele deci aplicatia care te deranjeaza va ramane dupa un soft reset, procesul e acelasi ca descris pentru celalalt cod daca unul nu are efectul dorit incearca-l pe celalalt si gata happy