| InstinctPr3ciS a întrebat:

Salut,

Am curatat calculatorul (in unitate) de praf, deoarece facea un zgomot urat, intr-adevar avea mult praf, l-am curatat, totul bine, dar cand i-am dat drumu am observat ca tot mai face zgomot, nu chiar asa tare, dar tot m-ai face. Ce trebuie sa ii fac sa nu mai faca zgomot? mi-a zis cineva sa misc putin de unitate sa vad ce face, si daca misc de unitate putin mai tare, pentru putin timp nu mai face la fel de tare zgomot, dar dupa aia isi revine si face tot tare,. ce ziceti? sa ii ung cu ceva coolerul? sau trebuie dat cu ulei pe undeva? astept parerile si sfaturile voastre. Funda ~

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Salut,cel mai probabil ai un ventilator care face zgomot. Ca sa il descoperi in timp ce merge desfaci capacul de la unitate si asculti din ce zona vine zgomot-ul. Odata gasit ventilatorul "buclucas" il desfaci si il ungi cu niste ulei de mecanisme fine. Ca sa il ungi vezi ca are un sticker, il dai deoparte si acolo are un capacel de cauciuc, scoti capacelul si cu o seringa introduci putin ulei acolo.Pui totul acolo si il lasi putin, dupa pornesti pc-ul si sigur ai scapat de zgomot.

| mgtow a răspuns:

Ai nevoie de un ventilator silentios sau 2 ar veni mai bine.

| BESTNICK a răspuns:

E posibil sa atinga vreun cablu cooler-ul.ori la procesor ori la sursa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Verifica sa nu se atinga ceva in interior si revino cu un raspuns.

| MagicHead a răspuns:

Incerca sa scoti procesorul, vezi ca are o hartie cu numele lui, o idepartezi usor si pui putin ulei fin, sau pasta termoconductoare, presezi hartia la loc, si il pui inapoi in suport. Daca tot face zgomot incearca si aceeasi operatiune la Sursa, daca tot face figuri, schimba-i Procesoru happy

| Cadar_Ioan_1998 a răspuns:

Pai ii din cauza ventilatorului centralei pentru ca el primeste semnal de la ce este inauntrul calculatorului ca sa faca aer rece sa nu se supraincalzeasca