| kakadelu a întrebat:

Am instalat CPU-Z pentru a afla detalii despre procesorul meu.

Processor 1 ID = 0
Number of cores 1 (max 1)
Number of threads 1 (max 1)
Name AMD Sempron
Codename Thoroughbred
Specification AMD Sempron(tm) 2500+
Package Socket A (462)
CPUID 6.8.1
Extended CPUID 7.8
Core Stepping B0
Technology 0.13 um
Core Speed 1747.0 MHz
Multiplier x Bus Speed 10.5 x 166.4 MHz
Rated Bus speed 332.8 MHz
Instructions sets MMX (+), 3DNow! (+), SSE
L1 Data cache 64 KBytes, 2-way set associative, 64-byte line size
L1 Instruction cache 64 KBytes, 2-way set associative, 64-byte line size
L2 cache 256 KBytes, 16-way set associative, 64-byte line size
FID/VID Control no

K7 Thermal sensor yes

Acesta ruleaza foarte greu, desi am windows xp x32.
Vad acolo ceva 64kbytes, dar nimic de 32, oare pot instala windows xp x64?

5 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

64kbytes nu e tot aia cu x64

| pkpdionut a răspuns:

Procesorul e cam slab si e normal sa mearga greu, iar Windows xp x64 nu tine de procesor. Windows xp x64 se baga daca ai 4GB de memorie ram.

| stefanel2000 a răspuns:

Schimbati procesorul cu unul de la INTEL ca alea sunt cele mai bune decat cele de la AMD!

| Gabi05 a răspuns (pentru stefanel2000):

Dispariii de pe TPU, ca nu ajuti cu nimic.Tu vrei sa puna Intel pe socket amd, esti batut in cap daca recomanzi asta.

@kakadelu, vezi ca 64kbytes nu e una si aceiasi cu windows x64.
Acei 64kbytes sunt memoria pusa pe cache, orice windows i-ai pune acelui procesor, tot prost va merge, deparece e unul depasit de 8ani.

Mai bine schimbi cu totul platforma.

| kakadelu explică (pentru Gabi05):

Gabi05 - multumesc pentru raspuns, chiar m-ai lamurit!

@ Y00nutz & @ stefanel2000 - imi pare rau ca va zic asta, dar degeaba v-ati facut cont pe TPU big grin aveam o nelamurire cu aia 64, dar consider ca stiu mai multe decat voi big grin Oricum, multumesc ca ati incercat ( sa ma aburiti mai tare )!