| serj1012 a întrebat:

Am mai multe probleme cu pc-ul. Prima problema am avut-o cu unitatea optica, cand porneam calculatorul nu citea niciun fel de cd. Dupa un restart mergea si aveam prea putini rami (4 gb). Am cumparat o memorie de 4gb kingstone si l-am trimis la service. Mi-a pus memoria si mi-a schimbat unitatea optica. cand ajung acasa sa il pornesc, conectez monitoru la placa video si nimic. Nu arata nimic (inainte de service mergea). incerc cu placa video integrata si merge.
Cand am vrut sa vad cata memorie ocupa sistemul cu noua placuta instalata, am vazut ca ocupa la fel de mult ca si cu numai 4 gb. Am intrat si cu aida 64 sa vad si ce zice si imi da ca am numai 2gb liberi. Unde sunt restul -_-? Placutele au aceleasi specificatii intre ele dinafara d marca si CL (in aida zicea ca am cl9, dau comanda d placuta si vad ca pe cutie scre cl 11 deci nu sunt sigur)
Ce as putea face? Il trimit din nou in service?

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ai nevoie de windows pe 64 biti.

Windows-ul pe 32 de biti nu vede decat maxim3.5 gb utili. 4 gb cu totul. Asa este el... 2 la puterea 32. Fac 4 gb. Nu poate mai mult din design.

Schimba pe 64 de biti si nu vei avea nici o problema.

| serj1012 explică (pentru cristimihailov):

Ok mersi! si cu placa video pot sa fac ceva?

| cristimihailov a răspuns:

Instalezi windows 64 intai si vezi cum se comporta acolo. Apoi revii cu precizari.

Asta pentru ca ai doua limitari: odata memoria. Apoi driverul. Apoi nu am prea inteles ce este cu placa aceea.

Imi este totusi neclar de unde apare acea placa video in discutie. Spui ca ai una integrata si alta... nu am inteles cum a fost instalata. Vorbesti de o mufa gen hdmi? Vga? Minidv? Display? Etc?

Practic cuvantul integrata ma induce in eroare si nu stiu cum sa il interpretez.

| serj1012 explică (pentru cristimihailov):

Deci, e placa video de pe placa de baza si cea dedicata care e instalata pe placa de baza, cea sparata cum ar veni. cand conectez monitoru la aia separata nu merge deloc. nici nu se deschide monitoru. cand conectez la ala de pe placa de baza merge perfect. de ce? inainte de service mergea. pot sa ii fac ceva?

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu inteleg nimic.Deci tu ai 8 gb ram acum? Daca da, ai nevoie de windows pe x64 bit.
Despre placa, poate sa fie multe.Cel mai probabil pc-ul e setat pe placa integrala, atunci trebuie sa mergi in bios sa-l puni pe dedicata.Si scoate ram-ul nou, sa vezi daca nu-si revine.

| serj1012 explică (pentru KillaNoFilla):

Nu pot sa o scot ca daca il desfac, pierd garantia. am intrat in bios si nu am gasit setari pentru placa video. am observat ca imi citeste toti 8, 1 gb dar cred ca de vina e sistemu care e x32 biti.