| Stefxn a întrebat:

Salut am nevoie de putin ajutor. Peste 3 saptamani imi iau un PC si vreau sa stiu care e mai buna din variantele acestea:

1. Intel Core i5-4570 (3.2 GHz) + Gigabyte GTX 760 OC

2. AMD FX-8320 (3.5 GHz) + Gigabyte Radeon R9 280X OC

Nu voi folosi sitemul la editari video sau 3D, doar gaming si net. Sunt mai mult un fan nVIDIA si joc mai multe jocuri optimizate de ei, de la AMD nu prea dar am auzit totusi ca r9 280x e destul de avantajos la fpsuri totusi nu are tehnologii sau drivere la fel de bune ca nVIDIA... Cat despre procesoare nu prea imi dau seama mare lucru... Putin ajutor?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Degeaba critici amd-ul ca nu sta chiar asa de prost cum crezi.
Cat despre performante, a doua varianta o sa fie in gaming cu destul peste prima(r9 280x e aproximativ egala cu gtx 770 ca si performante).
La procesor, as alege totusi Intel deoarece consuma mai putin. DAca nu faci overclock, Intel-ul e usor peste amd. Daca insa tragi putin de amd, o sa fie invers(tinand cont ca Intel nu suporta oc).

| Stefxn explică (pentru sltlp):

Nu prea am dat importanta pana acum la consumul in plus la procesor. Asta inseamna pe luna cu cat as plati mai mult daca stau in gen 3 ore pe zi pe PC cu un fx? Si mai afecteaza si altceva consumul mare?

9 răspunsuri:
| ITMania a răspuns:

Recomand varianta de mijloc:
http://bit.ly/Hp7gQq

i5 4440 este cel putin la fel de ok ca FX 8320 in jocuri, nu ai simti nicio diferenta intre ele, dar consuma mult mai putin, ai grafica integrata ce poate fi utila la nevoie si un cooler stock mult mai silentios.
R9 280X este best-buy, cu performanta de GTX 770 la un pret cu mult mai mic, chiar nu merita sa iei nVidia in situatia data.

Ai o sursa buna, un HDD ok, 4GB RAM si o carcasa decenta, cu un minim de ventilatie. Daca bugetul e mai mare, se mai poate plusa pe ici, pe colo, pentru calitate in plus.

| Stefxn explică (pentru ITMania):

Nu cred ca incape placa video in carcasa aia...

| ITMania a răspuns (pentru Stefxn):

Incape,printre bay`urile de la HDD.
Nu ai spus un buget maxim,asa ca am ramas cat de jos am putut cu pretul. Daca bugetul mai permite, punem o carcasa mai buna, mai mult RAM, un HDD mai mare, etc. happy

| Stefxn explică (pentru ITMania):

3300 lei maximul extrem dar sa intre in asta si transportul si un DVD player.

| ITMania a răspuns (pentru Stefxn):

Atunci pui o carcasa mai ok, un HDD mai mare si adaugi un DVD-RW:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/750576/

Transportul e gratuit daca platesti cu cardul sau 12.4 lei daca alegi plata ramburs.
Mai reduci ~30 lei din pret folosind voucher`ul VJHWZLT6, sper sa-ti foloseasca.

Cat despre consum, nu neaparat problema e la lumina, ca ai da 5 lei pe luna in plus, dar un consum mai mare degaja o caldura mai mare, necesita o placa de baza cu un etaj de alimenatare mai bun, un cooler mai bun etc.

| Gamer2000 a răspuns:

Prima varianta este foarte buna mai ales ca procesorul e i5 happy

| Eclipse a răspuns:

Eu recomand la fel prima varianta, AMD la categoria procesoare sta cam prost. Deci prima varianta.

| Yellow94 a răspuns:

Salut, eu te sfatuies sa-ti ei prima varianta (tinand cont de procesor i3, i5, i6.i7,sunt cele mai bune )si placa video e bestia...ti-ar mai trebuie si 4-8 gb ram si gata