| frigioiucristian47 a întrebat:

Am o memorie RAM ddr4, de 8 GB, cu o frecventa de 2400 Mhz si o latenta CL17. Vreau sa imi upgradez calculatorul cu inca 8 GB de RAMI. Dar, avand in vedere ca in magazin nu se mai gasesc RAMI cu CL17, vreau sa pun unul cu CL15. Are aceiasi frecventa (2400 Mhz) si acelasi voltaj (1.2v), dar doar acea latenta CL difera. Vreau sa stiu daca este vreo problema daca difera acel CL.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este ok, este chiar indicat sa ai un o valoare CL (latenta) cat mai mica, cu cat este mai mica, cu atat raspunde mai repede RAM-ul cerintelor.

Ceea ce conteaza ar fi doar frecventa, sa te asiguri ca este la fel. Bafta! ^_^

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Dimpotriva latenta mai mica ajuta. Este o valoare care arata in cat timp raspunde memoria la o anumita solicitare.

| Balalau95 a răspuns:

Depinde de placa de baza, unele suporta, altele NU
incearca sa iei memoria aia online sa o poti testa 14 zile si apoi sa o dai inapoi daca ai probleme

| Batmanel a răspuns:

Vor merge amandoi in CL17. Ii vei putea imbunatatii timpii din bios daca te pricepi.