| Bossdeanonim12 a întrebat:

Salut! Am o nedumerire in privinta procesoarelor si a placilor de baza, vreau sa-mi iau un procesor i5 12400f care nu are grafica integrata (am vazut ca este un best buy la 600 lei) si o placa de baza care necesita un procesor cu grafica integrata. Eu am si placa video, acum intrebarea, sunt compatibile un procesor fara grafica integrata si o placa de baza ce necesita un procesor cu grafica integrata chiar daca am placa video?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Placa de baza nu are cerințe speciale.

Textul la care te referi tu spune că, dacă vrei să folosești mufele de video output de pe placa de baza vei avea nevoie de un procesor cu grafica integrata. Dacă tu ai deja placa video, singura chestie pe care trebuie sa o verifici este că tipul de socket de pe placa de baza este compatibila cu procesorul tau. FCLGA1700, mai exact.

| Bossdeanonim12 explică (pentru VoidEternal):

Mersi de raspuns, ma gandeam ca nu pot intra in bios sau ceva. Dar daca zici ca merge sa conectez monitorul la placa video, asta e ce voiam sa aflu, ms.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cunostintele mele amatoricesti, placa de baza nu obliga sa pui un procesor cu video integrat (CPU Socket), placa de baza obliga un anumite socket al procesorului! de exemplu AM4, AM5, 1151 etc
in cazul tau acest i5 12400f are Socket 1700, deci trebuie aleasa o placa de baza care are suport pentru 1700!
procesorul tau este compatibil de exemplu cu placa aceasta de baza ASUS PRO B760M-C-CSM, dar poate orice alt model!

daca nu este corect ceea ce am zis, accept corectari si explicatiiwinking nu afirm ca as fi cel mai cel de aici, cum fac unii colegi de pe TPU, acei zei ce abunda in narcisism intelectual!

| Bossdeanonim12 explică (pentru Simpatic):

Asa stiu si eu, dar daca te duci in descrierea unei placi de baza ai sa vezi ca scrie "Placa video integrata
Necesita procesor cu tehnologia Intel HD Graphics" de asta zic.

| Simpatic a răspuns (pentru Bossdeanonim12):

Chestia pe care o zici aici, face referire la faptul ca daca vrei grafica integrata, ai nevoie de procesor cu 'placa video' integrata
placa si procesorul trebuie sa respecte acel socket de care ti-am mai spus atat tot
uite o serie de placi de baza compatibile cu procesorul tau https://pangoly.com/en/compatibility/intel-core-i5-12400f/motherboard

| Lupică27 a răspuns:

Nu exista placa de baza care sa te oblige sa pui procesor cu placa grafica integrata ai inteles tu gresit, ia da un link la placa de baza respectiva.
Vezi ce dreacu cumperi sa nu dai banii pe o placa incompatibila ca vad ca nu te pricepi.

| Mihai0101 a răspuns:

DE ce nu ne spui pe ce placa de baza vrei sa pui acest procesor? Marca si model exact sa te putem ajuta

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Nu putem ghici ce placa de baza ai tu frate! Zi-mi modelul si seria sa te pot ajuta

| Bossdeanonim12 explică (pentru Mihai0101):

Salut! Scz de respunsul intarziat. Placa de baza GIGABYTE Z790 UD, dar e irelevant ce placa, am obs ca la majoritatea placilor scrie in descriere necesita procesor cu tehnologia Intel HD Graphics. De asta nu stiu care e trebuie, ca acel procesor nu are grafica integrata, dar cum am scris si acolo, il voi folosi cu o placa video.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Bossdeanonim12):

Va merge am gasit in lista placi de baza este compatibil am pus si un link:
https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z790-UD-rev-10/support#support-cpu