| CatalinG10 a întrebat:

Am o problemă. Am un router de la netis si acum ceva timp s-a resetat si de atunci netul nu mai functioneaza. Am incercat sa intru eu la adresa IP si sa l setez dar degeaba. Are cineva vreo idee ce se înâmplă? :\.Dau funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai introdus IP corect si router-ul nu raspunde, atunci verifica Led-urile de pe panou.
Daca Led-urile ard normal, atunci e posibil sa ai problema cu cablul de conexiune cu PC-ul/laptopul, eventual nu e introdus corect.
Daca Led-urile nu lumineaza, atunci poate fi defecte: priza, alimentatorul sau insusi router-ul.

6 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Instaleaza din nou driverul de la router

| Bula a răspuns (pentru octav005):

Driver de router?
Am instalat multe, dar asa ceva acum aud prima data big grin

| octav005 a răspuns (pentru Bula):

Da, cand ai cumparat roterul nu ti-a dat si un CD de instalare? ala trebuie sa il ai

| K0sti a răspuns (pentru octav005):

E na, alea sunt drivere?

| Bula a răspuns (pentru octav005):

CD-ul acela NU e cu "drivere", are doar un program simplu, care indruma "babeste" utilizatorul de Windows sa faca reglajele.

Drept dovada, acele reglaje se pot face si FARA CD, intrand prin orice browser la adresa IP a routerului, din ORICE sistem de operare.

De stiut:
Drivere are doar windows-ul, iar sistemele Linux si Mac nu folosesc drivere, iar accesul si reglarea routerului se face tot prin IP.
(asa cum este dat in cartea tehnica a routerului)

| CatalinG10 explică:

Cred si eu ca este o defectiune la router