| AlexXX58 a întrebat:

Salut! Am o problema, cand instalez pe un pc mai slab driverul nVIDIA pe windows 10 primesc black screen si nu mai pot intra in sistem deloc, insa pe windows 7 am testat tot si merge perfect, nu are probleme si este stabil.Tin sa precizez ca inainte mergea perfect si pe windows 10

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salut! Întâmpini o problemă destul de specifică care poate fi cauzată de mai mulți factori, inclusiv de compatibilitatea dintre driver și sistemul de operare, setările BIOS/UEFI, sau chiar de o eventuală corupție a sistemului de operare Windows 10. Iată câteva pași pe care îi poți urma pentru a încerca să rezolvi această problemă:

### 1. Verifică Compatibilitatea Driverului
- **Versiunea driverului**: Asigură-te că descarci și instalezi versiunea corectă a driverului pentru placa ta video și pentru versiunea de Windows 10 pe care o folosești (de exemplu, 32 de biți vs. 64 de biți).
- **Driverul oficial nVIDIA**: Folosește întotdeauna driverul oficial de pe site-ul nVIDIA și evită descărcările de pe site-uri terțe.

### 2. Modul de Siguranță și Dezinstalarea Driverului
- Dacă primești un ecran negru după instalarea driverului, poți încerca să pornești Windows 10 în **Modul de Siguranță**. Acest lucru îți permite să rulezi sistemul cu un set minim de drivere și servicii. Din Modul de Siguranță, poți folosi un utilitar de dezinstalare a driverelor, cum ar fi **DDU (Display Driver Uninstaller)**, pentru a elimina complet driverul problematic înainte de a încerca o reinstalare.
- **DDU** poate fi găsit pe site-uri de încredere și este foarte recomandat pentru curățarea completă a instalărilor anterioare ale driverelor.

### 3. Actualizează Windows 10
- **Actualizări**: Asigură-te că sistemul de operare Windows 10 este actualizat la ultima versiune. Uneori, problemele de compatibilitate sunt rezolvate prin actualizările de sistem.

### 4. Setări BIOS/UEFI
- **Setările de afișare**: Verifică în setările BIOS/UEFI ale computerului dacă există vreo opțiune specifică pentru grafica integrată vs. placa video dedicată. Asigură-te că setările sunt conforme cu configurația ta.

### 5. Reinstalarea Windows 10
- Dacă toate celelalte soluții eșuează, o reinstalare a sistemului de operare Windows 10 poate fi necesară. Uneori, o instalare curată poate rezolva problemele care par altfel de nerezolvat.

### 6. Verifică Hardware-ul
- **Probleme hardware**: Dacă problema persistă chiar și după o reinstalare curată a Windows 10 și a driverelor, ar putea fi util să verifici dacă există probleme hardware cu placa video sau cu alte componente ale sistemului.

### Concluzie
Înainte de a lua măsuri drastice, cum ar fi reinstalarea sistemului de operare, încearcă pașii mai puțin invazivi pentru a evita pierderea datelor. De asemenea, este întotdeauna util să ai backup-uri ale datelor importante înainte de a începe depanarea problemelor de sistem. Dacă problema persistă chiar și după încercarea acestor soluții, poate fi util să contactezi suportul tehnic al nVIDIA sau să cauți ajutor profesional.

| AlexXX58 explică (pentru medicveterinarbucuresti):

Daca primesc black screen dupa bootare cum pot intra in safe mode

| Alexzwow a răspuns (pentru medicveterinarbucuresti):

Am windows 11, este adevărat ca am căutat si sunt cu doua versiuni de bios update in urmă in rest totul este nou asamblat de mine, cred că este de natură software ca altfel făcea asa de la primul boot

2 răspunsuri:
| Teajut123SMR1 a răspuns:

Salut pentru ca sunt aici sa te ajut urmeaza urmatoare comanda in cmd
/help -nVIDIA/-Threads 8 -refresh 144 -sv_cheats 1/ mp_restartgame 1 (asta pentru restartarea unitatii)