| MOSLG a întrebat:

Salut, am o problema cu calculatorul.Ii bag windows de pe cd, sterg toate partitiile, le creez din nou, instalez windows si dupa 1-2 zile incepe a merge foarte greu si nici nu am instalat mare chestie pe el.Va las mai joc configuratia mea, poate ajuta.

Intel(R) Celeron(R) CPU
430 @ 1. 80GHz
1.80 GHz, 1.50 GB of RAM
Placa video: ATI 2400 HD PRO 256 mb
Hard disk de 150 GB

17 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

Problema este in RAM. Este prea putina (cel putin 2 sau 3 [RAM] trebuie sa fie ca sa mearga performant)

Daca e vorba de Windows 7 x32, atunci inseamna ca de mult nu l-ai sters de praf.
Daca e vorba de Windows 7 x64, atunci problema este in RAM.

| MOSLG explică (pentru 0x11111051):

Folosesc Windows XP x32.

| 0x11111051 a răspuns (pentru MOSLG):

Baga operativka, si duti compul la reparatie?

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Pai e cam varza calculatorul tau. Ai foarte putina memorie RAM. Ce windows vrei sa pui? Daca pui xp mai merge dar daca bagi vista, 7 sau 8, nu mai merge deloc bine.

| MOSLG explică (pentru MihaiEdy1993):

Pana in vara mergea super bine pe jocuri mai slabute.

| MihaiEdy1993 a răspuns (pentru MOSLG):

Spune-mi ce programe ai instalat pe pc ca sa imi dau seama care ar fi problema.

| MOSLG explică (pentru MihaiEdy1993):

In momentul de fata am: Skype, League of Legends, drivere, Google Chrome.Astea sunt toate.

| MihaiEdy1993 a răspuns (pentru MOSLG):

Ai foarte putine programe. Nu inteleg ce ar putea fi. Intra in skype la setari si dezactiveaza pornirea automata la pornirea windowsului.

| MOSLG explică (pentru MihaiEdy1993):

E dezactivata de mult.

| MihaiEdy1993 a răspuns (pentru MOSLG):

Nu stiu ce sa iti zic. Eu unul am un calculator si mai slab si am bagat pe el Linux si acum imi merge rapid, inclusiv viteza la internet.

| MOSLG explică (pentru MihaiEdy1993):

Care sunt diferentele dintre Linux si Windows? Mai pot juca jocuri?

| MihaiEdy1993 a răspuns (pentru MOSLG):

La Linux exista programul Wine care converteste jocurile astfel incat sa functioneze dar nu toate functioneaza. Eu am Zorin OS, pe baza de Linux si sunt multumit. Il poti lua gratuit si oficial de aici: http://zorin-os.com/

| MOSLG explică (pentru MihaiEdy1993):

Multumesc.Dar trebuie sa bootez de pe CD?

| MihaiEdy1993 a răspuns (pentru MOSLG):

Se poate si de pe stick dar iti trebuie un anumit program. Nu ma pricep prea bine. Citeste toate detalii pe siteul care ti l-am dat ca explica pas cu pas.

| MOSLG explică (pentru MOSLG):

Si iau versiunea 7-core sau Cel LITE?

| man29 a răspuns:

Salut.
Memoria RAM este suficienta. Incearca sa instalezi un windows xp si curata-l de praf.
Dai si un CTRL+ALT+DEL si vezi ce-ti "mananca" multe resurse.
O zi buna happy

| MOSLG explică (pentru man29):

L-am curatat de praf de 5 ori.E curat.