| X3N1L a întrebat:

Salut,
Am o problema cu calculatorul meu si anume : coolerul de la procesor se invarte foarte repede degeaba uneori e mai calm si nu face mult zgomot uneori face foarte mult ceea ce pe mine unu ma enerveaza pentru ca imi da impresia ca ceva este stricat in el.
Pe mine unu ma enerveaza zgomotul si faptul ca uneori viteza coolerului de la procesor se aude ca si cand ar fluctua si nu ar fi constanta. Cum pot rezolva aceasta problema?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa de baza a luat-o razna si il forjeaza inutil, am si eu o placa de baza gigabyte cu un Intel si ii da forja la cooler cateodata chiar cand nu face nimic calculatorul decat ca este pornit in windows.
ce este de facut? pc nou. varianta cu coolerele in carcasa ca sa faca air flow e degeaba, tot se va invarti ca prostul..asta e,
o mai iau razna daca le folosesti multi ani zilnic cate 12 ore

| NeymarJr11 a răspuns:

Iati alt culer, sau vezi sa nu fie 1 cablu care sta pe culer!

| JusticeForCraiova a răspuns:

Salut.
Curata pc de praf, da cooleru de pe procesor jos si pune-l din nou.

| FabianelSHAF a răspuns:

Salut! Mda... Inteleg ce zici vezi ca este problema ca trebuie curatat procesorul
Asa imi facea si mie... Funda?

| xBro a răspuns:

Face zgomot procesorul pentru ca il expui la mult pagube [ sa gandeasca mult ], si ai grija ca acel fir de la cooler care intra la CPUFAN1 sa nu atinga palele ventilatorului [ ma gandesc ca poate este slabit si se plimba pe acolo si acel curent de la cooler care il produce sa nu aduca firul de palele ventilatorului ], BAFTA!

| X3N1L explică (pentru xBro):

Nu este genul ala de sunet pur si implu se forteaza degeaba procesorul meu sta la max 2% nu ai cum sa zici cal fortez eu, l-am verificat acum 5 minute nimic nu loveste in el sau ceva sai incurce treaba exact, ma gadesc ca s-a dereglat ceva ca la input cand l-am primit era foarte silentios acum iar acum...