| Eden21 a întrebat:

Am o problema cu conectarea la o retea wireless de pe laptoptul meu. Laptopul se conecteaza la retea, dar nu am acces la internet. Laptopul se conecteaza perfect la alte retele. Plus ca la reteaua cu care laptopul are probleme telefonul mi se conecteaza fara probleme. De ce se intampla asta si ce pot sa fac ca sa o rezolv. Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu cumva e o rețea cu autentificare din browser?
Mai e o posibilitate: incompatibilitate între laptop și router. La asta nu sunt decât două soluții: schimbi router-ul cu unul mai de Domne-ajută sau pui un stick USB la laptop și configurezi conexiunea pe ăla.

| Eden21 explică (pentru mihai69):

Conexiunea a fost ok pana acum 2-3 zile.

| mihai69 a răspuns (pentru Eden21):

Ceva sigur s-a schimbat în acest timp. Caută să revezi tot ce s-a făcut: upgrade / instalare software / hardware.

| gelu1970 a răspuns:

Intra in setarile routerului si il pui intr-un canal inalt. acum il ai probabil in 1 sau 2. pune in canal 11-13 de exemplu.

| Eden21 explică (pentru gelu1970):

Si ca sa schimb setarile routerului cum fac? big grin

| gelu1970 a răspuns (pentru Eden21):

Deschizi internet explorer si la bara de directii scrii directia routerului.in cazul in care nu te descurci imi spui.

| Eden21 explică (pentru gelu1970):

Salut, merci de raspunsuri! Bara de directii fiind cea in care introduc adresa?, cum aflu directia routerului? (locuiesc intr-un internat, nu este routerul meu)

| gelu1970 a răspuns (pentru Eden21):

Eden, daca locuiesti intr-un internat nu ai ca sa faci. dupa ce intri in router trebuie sa stii password. deci nu cred ca ai vreo sansa in acest caz. imi pare rau.

| Eden21 explică (pentru gelu1970):

Da, incepusem si eu sa ma gandesc la asta. Oricum, multumesc pentru incercare big grin