| Robertcristy a întrebat:

Salut,Am o problema cu pc-ul imi caraie hard-ul cand il pornesc cam vreo 3s, dar in acest timp porneste fara nicio problema. intru pe lol de ex ma joc linistit si numa aud dintrodata ca parca se opreste hard-ul (un sunet scurt si ciudat) dar pc-ul in acest timp merge fara nicio problema dupa cateva secunde iar porneste si tot asa. precizez ca am windows-ul pe ssd si pe hdd jocurile. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Click dreapta pe start (nu stanga)
event viewer
custom views
administrative events
ai ceva cu "disk" acolo...
da - scoate hdd din calc, cumpara altul si fa backup cat mai merge
nu - gandeste-te la schimbat hdd, daca a inceput sa faca fara nici un motiv

PS eventual intra in event viwer imediat dupa ce il auzi... altfel s-ar putea sa fie multe chestii acolo, insa in orice caz, iti sare in ochi "disk" pe coloana "source"

| Robertcristy explică (pentru CarcotasulVesel):

Uite o poza cu administrative events poate iti dai tu seama ce are sunt multe acolo https://imgur.com/a/ofmyejS

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Robertcristy):

Din prima vad in mijlocul imaginii doua warning-uri cu "disk"

| Robertcristy explică (pentru CarcotasulVesel):

E calculator nou pot spune asa ca are de abia 1 an am scanat hdd si cu sentinel si mai multe si tot 100% imi da

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Robertcristy):

Atunci nu ai probleme cu suprafata hdd-ului, dar poti sa ai probleme cu alimentarea, panglica sata, cache-ul, electronica hdd-ului, controller-ul sata, etc.

daca apare in event viewer SIGUR ai o problema cu hdd-ul, nu exista absolut nici un dubiu

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Verifica cu hd tune, hdd sentinel si orice alt program sa vezi daca e ceva cu hardul. Poate fi doar zgomot fara sa afecteze cu nimic. Poate un cablu slabit etc.

| Adryan17 a răspuns:

Esti sigur ca e HDD-ul? Sa nu fie un ventilator.