| mnco17 a întrebat:

Am o problema cu PC-ul meu...Se inteapa/blocheaza.Cel mai enervant este ca atunci cand nu il folosesc mult timp (5-6 ore)mi se deschide foarte greu,ma refer ca ori se blocheaza la prima pagina cand deschizi (aia cu placa de baza si BIOS-ul),ori nu mi se mai deschide deloc (ecranul,calculatorul da). Cand nu se mai deschide deloc, calculatorul normal ar trebui sa faca un mic bipait si sa se aprinda ecranul, dar el face un bipait mai lung si nu se mai deschide ecranul.
Trebuie sa il restartez de vreo 6-7 ori si dupa aia merge. Uneori cand ii deschis se mai inteapa, dar il restartez si nu mai am probleme.Acum sa va spun componentele:
Sistem de operare:Windows XP
CPU:AMD Athlon de 2. 0Ghz
GPU:Radeon Saphirre de 128 Mb
RAM: 2 Gb
Si cam atat...Eu vreau sa stiu de la ce ar putea fi problema, ca sa pot sa repar doar ce e stricat nu sa cumpar unul nou.Mentionez ca Placa Video are probleme cu racirea...
Dau fundita.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai si daca placa video are probleme cu racirea, ce te mai intrebi? Tu intreba-te in continuare pana crapa! In plus windows-ul mai mult ca sigur e praf! Antivirus ai?

| gheorghe69 a răspuns:

Ai verificat temperaturile?
Ia uite aici o lista de programe http://configpc.info/......aptop.html
cel mai probabil ai praf in componente si acestea fac "belele".

| Omul96 a răspuns:

O problema ar putea fi virusii, care cu siguranta nu sunt putini.
Alta problema ar putea fi varsta PC-ului mai ales ca are probleme cu racirea sau poate windows-ul este vechi! Daca l-ai schimba cu siguranta ar merge mai bine! FUnda? big grin

| mnco17 explică:

Da am Antivirus. Windows-ul e debea reinstalat.O sa imi cumpar o placa video noua si atunci o sa imi instalez Windows 7, dar mai am o problema ca PC-ul nu imi recunoaste niciun gen de USB.Ca e tastatura, mouse, stick, nimic din partea calculatorului. Daca m-ati putea ajuta si cu asta ar fi super.

| AMD4 a răspuns:

Poate ai probleme cu DVD-ROM?!
La mine tot asa greu se conecta pina am schimbat dvd-romul...